Nave militare chineze, în apele teritoriale ale Japoniei

Nave militare chineze au intrat în apele teritoriale ale Japoniei, într-o zonă locuită. Două nave ale pazei de coastă chineze au intrat sâmbătă în apele teritoriale ale Japoniei, la nord de insula Kyushu, potrivit Kyodo.
Filip Stan
16 iul. 2017, 05:27
Nave militare chineze, în apele teritoriale ale Japoniei

A fost primul incident de acest gen în confirmat de guvernul de la Beijing, a informat paza de coastă niponă, care a cerut intrușilor să părăsească zona. Ministerul chinez al apărării a fost anunțat că una din navele Chinei a pătruns la ora locală 11.50 în apele teritoriale japoneze în apropierea extremității sudice a insulei Tsushima, în apropiere de Kyushu. Nava chineză a ieșit din apele teritoriale în jur de ora 12.20, după ce paza de coastă a Japoniei i-a cerut acest lucru prin radio.

Aceeași navă și încă una din China au intrat apoi, la orele 15.50, în apele Japoniei, la circa 19 km la nord de insula Okinoshima; ambele au ieșit în jurul orei 17.00.

Citeşte şi O navă militară americană a navigat în apropierea unei insule artificiale disputată de China

Navele chineze intră frecvent în apele teritoriale ale Japoniei în jurul insulelor nelocuite Senkaku din Marea Chinei de Est, controlate de Tokyo, dar revendicate de Beijing. Kyushu este însă a treia insulă ca mărime din arhipelagul nipon, iar Tsushima se află aproximativ la jumătatea distanței dintre Kyushu și extremitatea Peninsulei Coreea.

Conform Convenției ONU și legislației maritime internaționale, vasele oricărei țări pot naviga în apele teritoriale ale altora dacă nu periclitează securitatea

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, Vozinha, porecla portarului din Capul Verde care a anihilat Spania la Cupa Mondială
Capital.ro
Zi fără precedent pentru miliardari: averile cresc cu sute de miliarde într-o singură zi
Playtech.ro
Țara în care trăiesc cei mai bogați pensionari din Europa. Unde se află România în acest top
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece