Nelu Tătaru, avertisment despre coronavirus: „Suntem într-un moment destul de dificil. Să nu încălecăm politic un moment de suferinţă”

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat duminică faptul că evoluţia pandemiei a fost favorabilă cât timp autorităţile au fost lăsate să ia măsurile pe care le-au considerat de cuviinţă. În schimb, acum "suntem într-un moment destul de dificil, vom avea două săptămâni destul de grele". 
Romania TV
19 iul. 2020, 08:09
Nelu Tătaru, avertisment despre coronavirus:

Nelu Tătaru a afirmat că autorităţile pot gestiona epidemia cu spirijinul populaţiei şi al agenţilor economici.

„Orice poate veni în sprijinul asistenţei medicale, orice poate veni în sprijinul sănătăţii românilor, orice poate veni în sprijinul împotriva luptei împotriva SARS-COV-2 este binevenit, dar haideţi să nu încălecăm politic un moment de suferinţă al poporului român”, a declarat Nelu Tătaru, la Leţcani, în judeţul Iaşi, conform News.ro.

Avertismentul medicilor legat de Covid 19, ce trebuie să evitaţi când sunteţi la mare

Ministrul Sănătăţii a explicat că „totul devine foarte greu” atunci când autorităţile sunt lipiste de măsurile pentru a ţine sub control epidemia de COVID-19.

„Când am putut decide şi am putut trata aşa cum consideram noi, am avut o evoluţie favorabilă. Când a intervenit acea măsură de relaxare, dar nu acela a fost pericolul, ci acea neîncredere, acea bagatelizare, acele îndemnuri de a nu respecta…Când vine din partea unei forţe politice, când vine din partea unor oameni care reprezintă ceva în statul român, când vine din partea unor lideri de opinie, totul devine foarte greu”, a adăugat Nelu Tătaru.

Asistentă medicală, avertisment pentru cei care nu vor să poarte mască: Lumea mai şi moare, dar de ce să moară? Pentru că aşa vrei tu?

Ministrul sănătăţii a afirmat că suntem într-un moment dificil.

„Suntem într-un moment destul de dificil, vom acea două săptămâni destul de grele pe care, în contextul în care apare şi legea marţi, o să le putem gestiona, dar trebuie o colaborare, atât din partea agenţilor economici cărora le-am facilitat redeschiderea unor afaceri în contextul relaxărilor, cât şi poplaţiei civile care ar trebui să respecte normele de aplicare a acestor relaxări”, a mai afirmat ministrul Sănătăţii.

La ultima comunicare a Grupului de Cominicare Strategică au fost raportate 889 de cazuri de infectare cu coronavirus, numărul fiind în creştere constantă.

 

 

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Alexandru Țiriac, mesaj din doar 3 cuvinte. Ce a dorit să transmită, de fapt, fiul lui Ion Țiriac
Capital.ro
Bani în plus la pensie. Pensionarii ar putea primi cu până la 480 de lei în plus de la 1 ianuarie. Care e condiția
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți