Nelu Tătaru, despre infectările copiilor, după prima săptămână de școală: „Avem 230 de copii în spital și 20 în terapie intensivă. Nu am avut așa ceva în celelalte valuri”

Nelu Tătaru, consilier al primului ministru Florin Cîțu, atarge atenţia asupra faptului că a crescut numărul infectărilor în rândul copiilor după prima săptămână de şcoală.
Oana Anghel
20 sept. 2021, 21:58
Nelu Tătaru, despre infectările copiilor, după prima săptămână de școală:

Este mult. La orice interacțiune într-un context de val, te aștepți să crească. Uitați-vă că avem 230 de copii în spital și 20 în terapie intensivă. Nu am avut așa ceva în celelalte valuri. Acest lucru înseamnă că am lăsat puțin deoparte regulile de prevenție și acei copii intră în contact cu persoane nevaccinate”, a spus Nelu Tătaru la Digi 24

Citeste si Certificat verde în unităţile de învăţământ. Ministrul Educaţiei: „Nu este o regulă aplicabilă în şcoli”

Opțiunea mea este pentru învățământul față în față. Însă cei care deservesc corpurile profesorale și de întreținere ar trebui să aibă grijă de acești copii”, a afirmat fostul ministru al Sănătății.

El le-a atras atenția și părinților să se vaccineze și să își protejeze copiii.

Citeste si Sorin Cîmpeanu anunţă că şcolile din Bucureşti s-ar putea închide în octombrie: „Dacă se păstrează viteza de creştere a infectărilor, şcolile vor trebui să treacă în online”

În condițiile în care dorim să păstrăm învățământul față în față, hai să le oferim și condițiile”, a mai afirmat Tătaru.

Aproape 800 de clase au trecut online în prima săptămână de școală din cauza infectărilor, informează Ministerul Educației.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce salariu are George Buricea, selecționerul care nu cunoaște regulamentul și a compromis calificarea României la Campionatul Mondial. Suma este uluitoare
Capital.ro
Lege la bloc. Documentul care nu trebuie înregistrat în mod legal. Decizia care mai mult complică decât rezolvă
Playtech.ro
Zeci de planete care ar putea găzdui viață extraterestră, potrivit astronomilor: descoperirea care ar putea schimba totul
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Avertisment privind motorina ieftină: Nu mai este un scenariu credibil. Pragul de 10 lei/litru devine noua bază, spune Dumitru Chisăliță
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj