New Delhi intră în lockdown de luni seara, timp de o săptămână! Au fost peste 25.000 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

Autorităţile din India au hotărât să introducă un lockdown timp de o săptămână, începând de luni seară, în New Delhi.
Alina Costache
19 apr. 2021, 13:14
New Delhi intră în lockdown de luni seara, timp de o săptămână! Au fost peste 25.000 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

New Delhi intră în lockdown de luni seara, timp de o săptămână! Odată  această decizie, autoritățile speră să țină sub control explozia cazurilor de COVID-19 şi să reducă presiunea asupra spitalelor.

New Delhi intră în lockdown de luni seara, timp de o săptămână! Au fost peste 25.000 de cazuri noi, în ultimele 24 de ore

Decizia vine în contextul în care luni India a înregistrat un nou record de cazuri noi: 273.810 de contaminări în 24 de ore, aceasta fiind a cincea zi consecutivă în care ţara a depăşit 200.000 de noi infectări.

La Delhi, cel mai afectat oraş din această ţară cu 1,3 miliarde de locuitori, au fost înregistrate peste 25.000 de cazuri în 24 de ore. Aproape o treime dintre cei testaţi au fost pozitivi.

„Sistemul de sănătate din Delhi se află pe punctul de a colapsa. Situaţia COVID-19 este gravă”, a declarat şeful guvernului local Arvind Kejriwal, citat de Agerpres.  „Dacă nu impunem un lockdown acum, ne îndreptăm spre o catastrofă şi mai mare. Lockdown-ul va începe în această seară, până lunea viitoare”, a precizat el.

Potrivit lui Kejriwal, unităţile comerciale se vor închide, iar călătoriile vor fi permise doar persoanelor care deservesc activităţi considerate esenţiale.

Lockdown-ul nu va pune capăt pandemiei, dar o va încetini. Vom folosi această săptămână de lockdown pentru a îmbunătăţi situaţia din spitale”, a subliniat el, adăugând că sistemul de sănătate era” sub presiune „şi” aproape de a-şi atinge limitele”.

Restricţii similare au fost deja decretate în alte părţi ale ţării, în special în statele Maharashtra (vest), unde se află capitala financiară Mumbai, şi Tamil Nadu (sud).

Grupul de comunicare strategică a venit cu noul buletin de presă privind situația cazurilor de coronavirus raportate în ultimele 24 de ore. Până astăzi, 18 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.029.304 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 940.792 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.265 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 26.232 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.04.2021 (10:00) – 18.04.2021 (10:00) au fost raportate 160 de decese (93 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Citeşte şi: Lockdown în Germania. Angela Merkel propune restricţii de circulaţie după 21.00
 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Care este cel mai bogat cuplu din lumea fotbalului. Cele două staruri care sunt peste Cristiano Ronaldo și Georgina Rodriguez
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. A murit o iubită interpretă. A făcut AVC chiar înainte de a urca pe scenă
Playtech.ro
Trucul prin care românii găsesc prețuri mai ieftine la avion și hotel. Greșeala pe care mulți o fac când rezervă vacanțe
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Horoscop 24 mai. Momentul adevărului pentru aceste zodii. Începe o zi a deciziilor dure
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi