Nica: Fenomenul corupţiei a afectat şi fondurile europene

Ministrul delegat pentru Fonduri Europene, Marius Nica, a declarat joi, în timpul unui dialog cu cetățenii, că probabil România ar fi avut o rată de absorbție a fondurilor europene apropiată de 100% "dacă nu am fi permis atâtea fraude în sistem".
Filip Stan
19 oct. 2017, 20:04
Nica: Fenomenul corupţiei a afectat şi fondurile europene

„Fenomenul corupției a afectat și fondurile europene. România a fost la primul exercițiu de accesare a fondurilor europene și automat, neexistând aceste mecanisme de monitorizare și control (…), având o legislație dificilă pe achiziții publice, a fost vulnerabilă. (…) Probabil dacă nu am fi permis atâtea fraude în sistem, România ar fi avut un procent apropiat de 100% absorbție fonduri europene, pentru că am avut foarte mulți bani europeni pe care i-am cheltuit, pe care i-am trimis la Comisia Europeană ca să-i rambursăm, dar atunci când o investigație din partea structurilor DNA, DIICOT a fost prezentă, România nu a mai putut primi acești bani din partea Comisiei Europene. A fost o realitate. Întrebarea a fost cum putem, la nivel național, prin crearea acestor mecanisme de prevenție și control, fie că vorbim de un sistem electronic de depunere și evaluare a proiectelor, fie de reguli noi în ceea ce privește procedurile de achiziție, fie că vorbim de consultarea unor baze de date la nivel european — toate acestea reprezintă mecanisme prin care putem lupta împotriva corupției”, a spus Nica.

Ministrul Sănătății, Florian Bodog, a declarat că mecanismul de monitorizare a plăților informale nu s-a oprit.

„Tot din ciclul am auzit vorbe, astăzi am aflat de la una dintre colegele din Comisia Europeană că am oprit mecanismul de monitorizare al plăților informale în spital. Nu știam acest lucru și nici nu s-a întâmplat, doar că la Comisia Europeană a ajuns această informație. România pe sistemul de sănătate are un mecanism de monitorizare electronic (…) și la sfârșitul fiecărei luni sau ori de câte ori am nevoie, pot să primesc un raport și primesc un raport și iau măsuri”, a afirmat Bodog.

Pe de altă parte, el a spus că fiecare spital are implementată propria politică de a preveni plata informală și nu numai.

„În ceea ce privește corupția din sistem, am început să luăm măsuri pentru a preveni aceste aspecte și atunci am început să organizăm — e vorba de procedurile de licitație care sunt acuzate sau puse sub semnul întrebării în ceea ce privește corupția celor care le organizează — organizăm proceduri de licitație la nivel național pentru achiziția de echipamente. (…) Avem în plan pentru anul următor ca toate aceste proceduri să se centralizeze la nivelul ministerului”, a adăugat Bodog.

Potrivit comisarului european pentru sănătate și siguranță alimentară, Vytenis Andriukaitis, corupția există în multe state, nu doar în România. El este de părere că este nevoie de acțiuni societale comune pentru a stopa astfel de fenomene.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, în mare secret, cu sicriul lui Mircea Lucescu la ora 7:30 în dimineața înmormântării! Răzvan Lucescu, solicitare expresă de care nimeni nu a știut. Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Gigi Becali anunță public: Omul așa crede
Playtech.ro
Ce semnificație are a doua zi de Paște în tradiția ortodoxă și ce obiceiuri se respectă
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Edi Iordănescu confirmă: Mircea Lucescu i-a cerut să rămână la națională! Dezvăluiri din culise
MediaFlux
Se schimbă banii în România. BNR: „Moneda unică reduce riscul derapajelor economice”
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj