Niciun caz de gripă sezonieră nu a fost confirmat în România în luna octombrie. Peste 187.000 de persoane au fost vaccinate antigripal

Până în prezent, în România, nu a fost confirmat niciun caz de gripă sezonieră. Față de anul trecut au fost vaccinate, până la aceeași dată prin campania gratuită de imunizare a persoanelor din categoriile vulnerabile, aprope de trei ori mai mult.
Romania TV
22 oct. 2020, 11:40
Niciun caz de gripă sezonieră nu a fost confirmat în România în luna octombrie. Peste 187.000 de persoane au fost vaccinate antigripal

Conform datelor publicate de Institutul Național de Sănătate Publică, numărul infecțiilor respiratorii este mai mic comparativ cu luna octombrie a anului 2019.

Citește și: SONDAJ. Românii, printre ultimii din lume dispuşi să se vaccineze pentru COVID

În toamna anului 2019 primele cinci cazuri de gripă au fost confirmate în primă săptămână din octombrie, în acest an nu a fost confirmat niciun caz.

Mai mult decât atât, până pe 20 octombrie 2019 erau vaccinate 73.200 de persoane din grupele la risc (copii până la vârsta de 5 ani, persoane de peste 65 de ani, cu boli cronice, gravide, personal medical), cu vaccin distribuit de Ministerul Sănătății, în timp ce în această toamnă, până la 18 octombrie au fost vaccinate 187.253 de persoane.

În săptămâna 12-18 octombrie 2020, la nivel național, numărul total de cazuri de infecții respiratorii acute a fost de 47.636, cu 42.7% mai mic comparativ cu cel înregistrat în aceeași săptămână a sezonului precedent (83.076). Cu toate acestea, cazurile au crescut cu 13.1% față de săptămâna anterioară, precizează INSP.

DSP București nu a raportat datele din acest an.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”