Noi reguli pentru terasele din Centrul Vechi. Garduri între localuri şi fără meciuri la televizor

Terasele din Centrul Vechi al Capitalei ar putea funcţiona după noi reguli. Distanţa între localuri va fi marcată de Administraţia Străzilor pentru ca între terase să fie cel puţin patru metri, iar clienţii nu vor mai putea urmări meciuri la televizor.
Romania TV
13 iul. 2020, 08:40
Noi reguli pentru terasele din Centrul Vechi. Garduri între localuri şi fără meciuri la televizor

Principalele reguli vizează distanţa dintre localuri. Între terasele aflate pe trotuare diferite va trebui lăsată o distanţă de patru metri. De asemenea, fiecare local va avea un marcaj în jurul lui, trasat de Administraţia Străzilor, notează Digi24.

Cât despre terasele aflate pe acelaşi trotuar, acestea vor trebui despărţite de o sticlă încadrată într-un cadru metalic negru sau printr-un gard cu jardiniere, cu înălțimea de cel mult 1,5 metri.

Mai mult, pe terase nu vor mai putea fi puse vitrine sau frigidere. Televizoarele nu vor mai putea fi scoase din localuri pentru ca oamenii să urmească meciuri de fotbal, cu excepția evenimentelor sportive foarte importante.

Potrivit sursei citate, mașinile care aprovizionează aceste localuri vor avea un orar stabilit între orele 06.00-10.00. În afara acestui interval orar vor fi nevoite să plătească o taxă.

Modificările vor fi aduse regulamentului de funcționare a teraselor sezoniere din Centrul Vechi pentru a fi evitată aglomeraţia.

Apariţie neaşteptată la protestele de duminică din Piaţa Victoriei! Mugur Mihăescu s-a alăturat mulţimii, însă cu masca pe faţă VIDEO

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Top 5 locuri de vizitat în Curacao, cea mai mică țară prezentă la CM2026. Obiectivele care nu trebuie ratate de niciun turist
Capital.ro
UDMR, mesaj tranșant pentru Ilie Bolojan: Nu mai poate fi premier
Playtech.ro
Ministerul Educației vrea să schimbe modul în care sunt notați elevii. Profesorii nu sunt de acord: „Copiii nu sunt loturi de marfă”
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Clădirile consumă 40% din energie. ROENEF aduce la aceeași masă Guvernul, arhitecții și marii jucători din industrie pentru a trasa viitorul construcțiilor din România
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece