Noua Dacia Sandero va primi motor full-hybrid. Modelul Spring își schimbă numele și e gata să circule pe șoseșe din 2026

Modelul Sandero, de altfel și cel mai vândut model al Dacia, va beneficia de monitorizare full-hybrid, potrivit informațiilor transmise de vicepreședintele executiv pentru planificare produse al grupului Renault, Guido Haak.
Mircea Filipescu
24 iun. 2025, 10:36
Noua Dacia Sandero va primi motor full-hybrid. Modelul Spring își schimbă numele și e gata să circule pe șoseșe din 2026
Dacia Sandero primește motor full-hybrid

Viitoarea generație a Dacia Sandero, pe care o vom vedea abia în 2028, va avea atât motorizare electrică, dar și motor hibrid, acesta urmând să fie similar cu ceea ce oferă modeul Bigster în prezent.

„Categoric, Sandero va avea motor hibrid”, a declarat Guido Haak, Executive Vice President Advanced Products and Planning al Renault Group pentru Profit.ro.

Citește și: Uzina care produce Dacia va începe să fabrice drone pentru Ucraina: „Este un parteneriat fără precedent”

Oficialul Renault a explicat că investițiile frupului în propulsia hibridă reprezintă un avantaj mare în acest moment, în fața competitorilor europeni și din alte regiuni, cererea pentru acest tip de motor fiind mult mai mare decât cea pentru PHEV.

Întrebat care dintre motoarele full-hybrid sau plug-in hybrid are șanse mai mari să supraviețuiască în viitor, Guido Haak a susținut că motoarele fără încărcare la priză.

„Avantajul PHEV va dispărea dacă schimbarea sistemului de omologare va face acest tip de motor mai puțin atractiv, însă Renault Group oferă ambele tipuri de motoare pentru clienții săi, în acest moment. În viitor, lucrurile s-ar putea schimba”, spune acesta, potrivit sursei citate.

Pentru modelul Dacia Sandero există unele informații legate de introducerea motorului hibrid și la actuala generație, dar nu există o confirmare oficială. Haak a confirmat că de anul viitor vom putea vedea pe șosele noua generație a modelului Spring, care se află acum în plin proces de dezvoltare.

Citește și: Dacia începe noi concedieri voluntare la Mioveni, cu prime de zeci de mii de euro pentru anumiți angajați

Laurens Van den Acker, vicepreședinte pentru design al Renault Group, a confirmat pentru sursa citată că modelul la care lucrează echipa sa și care are cea mai apropiată lansare este Dacia Spring, în 2026.

Reprezentanții Renault au afirmat că viitorul model electric al Dacia, care ar putea să nu se mai numească Spring, va reuși performanța de a fi dezvoltat în doar 16 luni, în cadrul programului Leap 100, care presupunea dezvoltarea în 100 de săptămâni.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Călin Georgescu, demascat de Curtea de Conturi. Mii de euro încasate nelegal prin vechime inventată și sporuri fictive
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Lista companiilor de stat unde se fac angajări și cresc salariile în 2026. Sunt peste 1.200 de posturi vacante
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Caz de hantavirus în România! Pacientul a fost internat la Spitalul de Psihiatrie din Bihor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi