NOUA ÎNŞELĂTORIE pe fondul COVID 19. Deţinătorii de carduri sunt afectaţi

Pandemia de coronavirus a făcut să apară noi încercări de înşelătorie, pe fondul panicii şi a răspândirii de informaţii false, lucru de care hoţii încearcă să profite.
Romania TV
28 apr. 2020, 06:45
NOUA ÎNŞELĂTORIE pe fondul COVID 19. Deţinătorii de carduri sunt afectaţi

Serviciul Român de Informații a transmis pe 25 aprilie că circulă pe WhatsApp un mesaj prin care le pot fi furate datele bancare oamenilor. Mesajul este redactat în limba română și invită utilizatorii să acceseze un link pentru descărcarea de informaţii privind SARS-CoV-2. Sintagma utilizată în conţinutul mesajului este „Detalii secrete! (COVID-19)”.

Pe fondul acestei amenințări, atât Banca Transilvania, cât și BCR au transmis un mesaj important către utilizatori. „Noi nu îți vom cere niciodată astfel de informații și, din acest motiv, trebuie să ne anunți dacă ai cea mai mică bănuială că ești ținta unui atac informatic”, a transmis BCR pe 25 aprilie.

„Există programe care pot fi instalate fără acordul tău, cu intenția de-a fura coduri de acces. În cazul în care, în timpul autentificării în pagina de internet banking, observi mesaje «neobișnuite» care îți solicită reintroducerea codurilor de acces, oprește imediat procesul de autentificare”, a adăugat BCR. Totodată, ar trebui să contactezi banca imediat în astfel de cazuri. Ai numărul *2227.

Banca Transilvania şi-a notificat şi ea clienţii.

„Pentru siguranța banilor tăi trebuie să știi că BT nu îți cere niciodată să descarci fișiere în mail-uri nesolicitate sau de la persoane necunoscute”, a informat BT. Pe site-ul băncii e pus la dispoziție un ghid ca să știi ce să faci într-o situație de tipul acesta.

În primul rând, BT îți recomandă să nu accesezi link-uri primite pe mail, pe care nu le-ai solicitat, sau trimise de către persoane necunoscute, în special cele care par să fie trimise de banca. Apoi, nu accesa sau descărca fișiere atașate mailului, în special cele care în aparență sunt trimise de banca.

În plus, nu instala aplicații mobile din surse necunoscute, altele în afară magazinelor oficiale și care nu sunt utilizate de un număr mai mare de utilizatori. Apoi, când accesezi BT24 Internet Banking, să fie doar de pe adresa web a băncii sau prin introducerea adresei în bară de adresa din cadrul browserului, folosind întotdeauna de tastatură și nu un anumit link.

Totodată, verifică în bara de adresa din cadrul browser-ului dacă adresa existentă este cea a serviciului de internet banking cunoscută. În plus, verifică dacă ai o conexiune criptată (https) cu site-ul internet banking al băncii.

În cazul în care ai probleme, poți contacta banca la: 0264 30 80 28 sau [email protected].

Citeşte şi: CULMEA HOŢIEI Cal furat în Suceava, întors la proprietar. Hoţii amendaţi pentru lipsa declaraţiei

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Cât de aproape suntem de un dezastru la CET Vest. Cum s-a ajuns la avaria care a lăsat zeci de mii de bucureșteni fără apă caldă: „Există mai multe cauze”
Capital.ro
Doliu în televiziune. A murit unul dintre cei mai cunoscuți oameni din televiziune. S-ar fi sinucis
Playtech.ro
Unde se află și cât costă apartamentele lui Marian Vanghelie pe care statul le scoate la licitație. Sunt încadrate la bunuri de lux
Adevarul
Cifrele lui Gherasimov privind câștigurile teritoriale în Ucraina, contrazise de datele din teren
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie s-a aruncat de la etaj împreună cu cei trei copii ai săi! Atât ea, cât și doi dintre minori și-au pierdut viața
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
PSD ia decizia momentului pe scena politică din România. Demisiile din Guvern se amână
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara