Nouă persoane candidează pentru funcţia de primar al Slatinei

Nouă persoane candidează pentru funcţia de primar al Slatinei, rămasă vacantă după ce Darius Vâlcov a fost ales senator, peste 72.000 de localnici fiind aşteptaţi să vină la urne duminică.
Romania TV
02 feb. 2013, 18:45
Nouă persoane candidează pentru funcţia de primar al Slatinei

În municipiul Slatina au fost organizate 48 de secţii de votare, iar pe listele electorale permanente se află 72.200 de cetăţeni cu drept de vot.

Pentru postul de primar candidează actualul viceprimar al Slatinei Minel Prina, din partea USL, liderul filialei municipale a PDL, Ana Anghel, preşedintele PPDD Bucureşti, Paul Radu Orzaţă, Aurel Bobei de la Forţa Civică, omul de afaceri Angel Cirimbu Delano din partea PRM, fostul viceprimar al Slatinei Muraru Tabacu Ion din partea Partidului Ecologist, Viorel Nicolae Oprănescu din partea Partidului Alianţa Socialistă, fostul consilier local Gheorghe Stoica de la Partidul Poporului – Legea Cojocaru şi fostul deputat de Olt Marin Bobeş, care candidează ca independent.

Minel Prina este viceprimar al Slatinei, iar după alegerile din 9 decembrie, când primarul Darius Vâlcov a demisionat din funcţie, a preluat prerogativele de primar. Acesta a fost desemnat de USL să candideze, deşi în luna decembrie a fost condamnat definitiv la închisoare cu suspendare pentru fapte de corupţie. Minel Prina, fost director al Direcţiei Tehnice a Primăriei Slatina şi Marian Diaconu, fost viceprimar al municipiului Slatina, au fost trimişi în judecată de procurorii DNA în noiembrie 2009, fiind acuzaţi de abuz în serviciu contra intereselor publice.

Procurorii DNA au stabilit că în perioada august 2004 – martie 2006 Marian Diaconu, în calitatea sa de viceprimar al municipiului Slatina, cu atribuţii de coordonare a Direcţiei Tehnice – Compartimentul Investiţii, Lucrări Publice, Licitaţii, şi Minel Prina, în calitate de director al Direcţiei Tehnice din cadrul Primăriei Slatina, au atribuit în mod ilegal unor firme 18 contracte pentru execuţia unor lucrări.

În 7 decembrie 2012, magistraţii Curţii de Apel Craiova l-au condamnat definitiv pe Prina la patru ani de închisoare cu suspendare. De asemenea, lui Prina i-au fost intezise mai multe drepturi, printre care dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, dar şi dreptul de a ocupa o funcţie ca aceea de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii. Magistraţii Curţii de Apel Craiova au dispus însă şi suspendarea executării „pedepsei accesorii” pe durata termenului de încercare de şase ani, astfel că acesta poate candida la alegerile din 3 februarie.

Principalul contracandidat al lui Prina este Ana Anghel, actual consilier local şi preşedinte al PDL Slatina, ea preluând conducerea filialei în primăvara anului 2012, când Darius Vâlcov a demisionat din funcţia de preşedinte al organizaţiei PDL şi a plecat din acest partid, trecând la PSD. Ana Anghel a ocupat şi funcţia de viceprimar al Slatinei în mandatul 2008-2012.

Costul alegerilor parţiale în Slatina se ridică la 280.000 de lei.

Campania electorală a durat 15 zile, începând în 20 ianuarie 2013 şi încheindu-se în 2 februarie, la ora 7.00.

Procesul de votare va începe duminică la ora 7.00 şi se va încheia la ora 21.00.

DailyBusiness
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Problemele de sănătate i-au stricat vacanța în Italia Andreei Marin! „Stau cu tratamentul pe noptieră!“
Fanatik.ro
Șoc uriaș pentru o elevă din Iași care luase 4,4 la română la BAC. Nota uriașă primită după contestație
Capital.ro
Înscenare pentru Călin Georgescu? Dezvăluirea care cutremură România: Făcătură
Playtech.ro
Cei care stau la curte, îndemnaţi să facă găuri în garduri până la final de vară. Le vor mulţumi specialiştilor pentru truc
DailyBusiness
Premierul Ilie Bolojan a anunțat oficial TVA mai mare pentru toți. Guvernul reduce la două cote, una ajunge la 21%
Adevarul
Artificiile statului pentru plata unor bugetari de lux: angajați cu leafă la mai multe ministere și indemnizații în multiple Consilii de Administraţie
wowbiz.ro
Scene sfâșietoare au avut loc la spital, înainte ca Mihai Leu să moară: „Când am intrat la el în rezervă...”
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Buletinele care dispar acum
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
kanald.ro
Ce se întâmplă cu pensiile și salariile românilor în 2026. Ilie Bolojan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
Cancan.ro
Soția lui Mihai Leu, PRĂBUȘITĂ de durere la căpătâiul soțului ei. Imaginile care dovedesc iubirea pe care prietenii o aveau pentru sportiv
Playsport.ro
Amendă de 1.600 de lei și suspendarea permisului pentru o greșeală banală în trafic. Mare atenție la...
Capital.ro
Anunț trist despre Ion Iliescu. Nina Iliescu a suferit o pierdere imensă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
stirilekanald.ro
Andreea s-a sinucis la doar 13 ani. Unchiul ei a găsit-o cu ștreangul de gât într-o pădure lângă casă: "S-ar fi certat cu prietenul ei"
La asta nu se aștepta nimeni. Decizia lui Bolojan despre peniii
MediaFlux
Ordin la Casa de Pensii! Se schimbă calculul la vechimea în muncă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pro sau contra consumului de pudră proteică. Specialiștii spun care sunt riscurile consumului acestui produs