Noul an şcolar a adus comenzi de 1.000 de lei pe Glovo. Cerere mare pentru flori şi instrumente de scris

Glovo, platforma multi-categorie care oferă acces la o varietate mare de produse, prezintă tendințele Back to School 2025: instrumentele de scris sunt cele mai comandate produse ale sezonului, urmate de semne de carte, agende & carnete, lămpi pentru citit și accesorii de papetărie. Bucureștiul conduce anul acesta topul orașelor ca număr de comenzi, iar cea mai mare comandă din această perioadă a fost în valoare de peste 1.000 lei, pentru cărți pentru copii. Florile rămân nelipsite la început de școală, fiind comandate cu 25% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Filip Stan
12 sept. 2025, 10:13
Noul an şcolar a adus comenzi de 1.000 de lei pe Glovo. Cerere mare pentru flori şi instrumente de scris

Glovo anunţă comenzi record la început de an şcolar:  achiziție de peste 1.000 lei pentru cărți pentru copii și creștere a cererii de flori în 2025

Glovo: Instrumentele de scris, cele mai comandate produse ale sezonului

Conform Glovo, platforma multi-categorie care oferă acces la o varietate mare de produse, prezintă tendințele Back to School 2025: instrumentele de scris sunt cele mai comandate produse ale sezonului, urmate de semne de carte, agende & carnete, lămpi pentru citit și accesorii de papetărie. Bucureștiul conduce anul acesta topul orașelor ca număr de comenzi, iar cea mai mare comandă din această perioadă a fost în valoare de peste 1.000 lei, pentru cărți pentru copii. Florile rămân nelipsite la început de școală, fiind comandate cu 25% mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.

În continuare, cele mai comandate rechizite în acest an au fost semnele de carte, agendele, jurnalele și carnetele, lămpile pentru citit și accesoriile de lectură, iar apoi diverse produse de papetărie, precum notițele autoadezive sau aracetul.

Câți bani fac în București șoferii de la Uber și curierii Glovo sau Tazz care folosesc mașina personală. Cum pot ajunge la 10.000 de lei pe lună

În perioada 1 august – 4 septembrie 2025, duminica a fost ziua cu cele mai multe comenzi de produse pentru școală, urmată de sâmbătă și luni. Intervalul orar cu cel mai mare volum de comenzi a fost ora 11:00. Cea mai mare comandă plasată în campania Back to School 2025 a venit din Craiova, unde un utilizator Glovo a achiziționat cărți pentru copii în valoare de peste 1.000 lei, dintr-o librărie parteneră.

 

Selecție extinsă de produse disponibile în aplicația Glovo

Oferta de Back to School 2025 din aplicația Glovo a inclus o gamă diversificată de produse: rechizite (caiete, pixuri, stilouri, markere, creioane, radiere, agende, jurnale, notițe, aracet), accesorii pentru lectură (semne de carte, lămpi), obiecte de școală (ghiozdane, rucsacuri, sacoșe din pânză), jocuri și jucării (jocuri educative, puzzle-uri, cărți de joc, figurine), precum și o selecție vastă de cărți – romane, literatură clasică, titluri pentru copii și cărți de colorat sau cu autocolante.

Tot în acest an, în oferta Back to School din Glovo a fost inclusă și colecția specială Cărturești x Echipa Națională de Fotbal a României. Produsele tematice au fost disponibile direct în aplicație.

România, pe locul 2 mondial la cererea de rechizite în 2024, după Portugalia

În baza analizei retrospective a comenzilor din 2024, în prima săptămână de școală din an, cererea de rechizite în Glovo a fost cu peste 150% mai mare decât în aceeași perioadă a anului 2023. În același interval de analiză anuală, comenzile de cărți au înregistrat o creștere de 70% față de 2023. Per total, în 2024, categoria de rechizite a înregistrat o creștere de peste 300% față de anul precedent, confirmând interesul în creștere pentru achizițiile online rapide de produse esențiale pentru școală.

Citește și Scandalos! Prețuri de Dubai pe Aeroportul Otopeni! Cât costă doi covrigi, doi covridogi și două sticle de apă minerală. O româncă a înlemnit când a văzut prețul

În 2024, cea mai mare cerere de rechizite a fost înregistrată în ziua de 9 septembrie, chiar la începutul anului școlar. Cele mai multe comenzi pentru produse din categoria Back to School au fost înregistrate, în perioada 1 august – 4 septembrie 2025, în București, Cluj-Napoca, Timișoara, Iași și Brașov.

România a ocupat locul doi, după Portugalia, în clasamentul global Glovo, dintre cele peste 23 țări în care Glovo este activă,  în ceea ce privește cererea de rechizite în 2024.

 

Creștere puternică a cererii de flori

Florile rămân un simbol al începutului de școală, iar în 2025 interesul pentru această categorie a continuat să crească, cu mai multe comenzi plasate în prima săptămână față de anul precedent. Ziua de 8 septembrie, chiar înainte de reîntoarcerea la cursuri, a fost momentul de vârf. La nivelul întregului an, cererea de flori a urcat cu 25% față de 2024.

În perioada 9–13 septembrie 2024, cererea de flori a crescut cu 40% față de aceeași săptămână din 2023.

Cele mai multe comenzi de flori s-au livrat pe 8 septembrie, cu o zi înainte de începerea școlii, urmată de 9 septembrie. La nivelul întregului an 2024, cererea de flori a crescut cu 11% comparativ cu 2023, România ocupând locul 2 în rețeaua Glovo după volumul comenzilor, imediat după Spania.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Horațiu Potra și Călin Georgescu. Potra, fiul şi nepotul său rămân în arest
Playtech.ro
'Dacă a divorţat, fosta soţie mai are dreptul la pensie de urmaş?'. Ce spune legea din România
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion al CS Dinamo s-a stins din viață! Când și unde va fi înmormântat regretatul sportiv
iamsport.ro
L-a vizitat pe Crin Antonescu la muncă și a fost ȘOCAT de ce a văzut sub biroul său: ”Nu o să uit niciodată! Vă pot confirma că e adevărat ce se spune”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde