Numărul autorizaţiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale a scăzut cu 6,6% în 2011

Numărul autorizaţiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale s-a cifrat la 39.424 autorizaţii în 2011, în scădere cu 6,6% faţă de anul 2010, informează, vineri, Institutul Naţional de Statistică (INS).
Romania TV
27 ian. 2012, 09:05
Numărul autorizaţiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale a scăzut cu 6,6% în 2011

În luna decembrie 2011 s-au eliberat 2.730 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 1% faţă de luna noiembrie 2011 şi cu 6,9% faţă de faţă de perioada similară din 2010. Circa 68,6% din totalul autorizaţiilor au fost eliberate în decembrie pentru zona rurală.

Distribuţia în profil regional evidenţiază o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale, cele mai semnificative înregistrându-se în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-72 autorizaţii), Sud-Muntenia (-41 autorizaţii) şi Vest (-32 autorizaţii). În celelalte regiuni de dezvoltare s-au înregistrat creşteri uşoare a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale, respectiv în Sud-Est, Nord-Est şi Nord Vest.

Comparativ cu decembrie 2010, a fost înregistrată o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-202 autorizaţii), scăderi semnificative înregistrându-se în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord-Est (-115 autorizaţii), Centru (-71 autorizaţii) şi Sud-Muntenia (-62 autorizaţii). În trei regiuni de dezvoltare, respectiv în Sud-Est, Bucureşti-Ilfov şi Vest s-au înregistrat creşteri a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale.

În anul 2011 s-au înregistrat scăderi în regiunile de dezvoltare Nord-Est (-1235 autorizaţii), Sud-Muntenia (-980 autorizaţii), Centru (-572 autorizaţii), Sud-Vest Oltenia (-353 autorizaţii) şi Vest (-150 autorizaţii), iar creşteri au fost în Nord-Vest (+234 autorizaţii), Bucureşti-Ilfov (+190 autorizaţii) şi Sud-Est (+101 autorizaţii).

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Predicțiile românului care a împlinit 100 de ani: cine câștigă titlul în SuperLiga? „Sunt iuți!”
Capital.ro
Taxe și impozite în 2026. Obligații de plată mărite sau complet noi în marile orașe din România. Cât achiți pentru casă și mașină
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend