Numărul înmatriculărilor de vehicule noi, în creştere cu peste 80% în ianuarie 2012

Prima lună din 2012 a consemnat o creştere de peste 80% a numărului de vehicule noi înmatriculate (până la 5.830 de unităţi), comparativ cu datele înregistrate în perioada similară din 2011, din acest total aproape 5.000 de unităţi fiind reprezentate de autoturisme (+86,44%), relevă datele Direcţiei Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).
Romania TV
13 feb. 2012, 13:44
Numărul înmatriculărilor de vehicule noi, în creştere cu peste 80% în ianuarie 2012

Potrivit sursei citate, numărul vehiculelor noi înmatriculate în România a fost, în ianuarie, de 5.830 unităţi, în creştere cu 80,22% faţă de aceeaşi perioadă din anul anterior.

Pe segmentul autoturismelor, creşterea a fost de 86,44%, de la 2.648 unităţi la 4.937 unităţi.

Cea mai vândută marcă, în prima lună din 2012, a continuat să fie Dacia, cu 1.195 unităţi, în creştere cu 101,18% faţă de ianuarie 2010, când se consemnau 594 de exemplare comercializate.

În topul mărcilor auto noi înmatriculate în România, în ianuarie, pe locul secund s-a clasat Volkswagen, cu 704 unităţi (+162,69%), Skoda – cu 442 unităţi (+114,56%) şi Renault – cu 276 unităţi (+80,39%).

Pe segmentul tipurilor de vehicule, cel mai mare salt al înmatriculărilor a fost înregistrat, în ianuarie a.c., de autobuze şi microbuze (124 unităţi, creştere de 1.027,7%), urmate de autovehicule cu destinaţie specială (152 unităţi, creştere de 137,50%), autoturisme (4.937 unităţi, +86,44%), semiremorci (109 unităţi, +67,69%), autovehicule transport mărfuri (878 unităţi, +52,43%), tractoare (23 unităţi, +35,29%) şi remorci (415 unităţi, +23,51%).

La polul opus, un procentaj negativ al înmatriculărilor a înregistrat segmentul de mopede şi motociclete, cu 65 de unităţi noi înmatriculate în ianuarie 2012, în scădere cu 64,86% faţă de intervalul similar din 2011.

Conform DRPCIV, în ianuarie, cele mai rare mărci înmatriculate au fost: Proton (cinci unităţi), Jaguar (patru unităţi) şi Daewoo, Infiniti, Morgan şi smart (cu câte o unitate).

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu câteva minute înainte să iasă fum alb pe coșul de la Vatican. Mulți spun că a fost un semn
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit. A fost unul dintre cei mai respectați actori. O figura emblematică
Playtech.ro
​​Ce pățești dacă ești prins cu permisul expirat. Amenzi, puncte și interdicții în 2025
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
De ce a votat diaspora română cu „fiul lui Georgescu”? Analiza unui vicepreședinte al Parlamentului European
wowbiz.ro
Soția lui Dan Alexa, prinsă noaptea în vila lui Alex Bodi! Avem imaginile bombă!
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Vacanță de criză. Cazare, parcare și toate facilitățile, la 20-50 de lei pe noapte, pe Litoral
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este cardinalul Robert Prevost și ce nume va primi noul Suveran Pontif
Cancan.ro
Mai rar așa ceva! Câte limbi cunoaște Papa Leon al XIV-lea
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Vestea cea mare despre Călin Georgescu. Bomba pe care o pregătește George Simion
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Români, morți în casă, în Germania: Au fost împreună în baie, mult timp
Plantele care tin capusele la distanta. E bine sa le ai in curte sau gradina
MediaFlux
Românii care pot ieși mai devreme la pensie. Anunțul Casei de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania