O adolescentă şi-a ucis copilul nou-născut, aruncându-l în toaletă

O adolescentă în vârstă de 15 ani, din localitatea vasluiană Fruntişeni, este cercetată de poliţişti pentru pruncucidere, fiind acuzată că şi-a aruncat copilul în bazinul toaletei din curtea casei, unde, de altfel, a şi născut pentru a se ascunde de către părinţi.
Romania TV
01 nov. 2011, 18:17
O adolescentă şi-a ucis copilul nou-născut, aruncându-l în toaletă

Potrivit poliţiştilor vasluieni, ancheta în acest caz a fost declanşată la sesizarea făcută de către conducerea Spitalului de Urgenţă Bârlad, acolo unde adolescenta a ajuns cu ambulanţa la o zi după ce a născut în toaleta din curtea locuinţei, potrivit Mediafax.

De fapt, mama adolescentei a fost cea care a sunat la numărul de urgenţă 112 , după ce fiica ei a acuzat dureri puternice în zona abdominală, însă fără a preciza care este şi cauza acestora.

„În urma consultului medical, specialiştii Spitalului de Urgenţă Bârlad au constatat că este vorba de o naştere recentă, fiind informată şi mama minorei. A fost sesizată şi Poliţia, care, în urma verificărilor întreprinse, a găsit cadavrul nou-născutului în bazinul grupului sanitar de la locuinţa părinţilor adolescentei. În urma expertizei medico-legale, s-a constatat că nou-născutul era viabil, a fost născut la termen, iar decesul a survenit din cauza asfixiei mecanice prin aspiraţie de lichid menajer”, a declarat marţi purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Vaslui, Mihaela Ştraub.

Adolescenta a declarat în faţa anchetatorilor că ar fi născut involuntar în timp ce se afla la toaletă, fără a şti în câte luni este însărcinată. De altfel, acesta ar fi şi motivul pentru care, susţine minora, ar fi scăpat copilul în bazinul toaletei, ulterior fiindu-i frică să mărturisească părinţilor ceea ce s-a întâmplat.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a luat decizia finală: vine la U Craiova? Anunțul făcut de tatăl său
Capital.ro
Salarii de până la 3.600 de euro pentru românii care vor să lucreze în străinătate. Domeniile în care se fac angajări
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece