ALERTĂ MEDICALĂ. O boală MISTERIOASĂ se răspândeşte cu repeziciune. UCIDE în 24 de ore

O "boală misterioasă" a făcut până acum 18 morţi şi ameninţă să se răspândească cu repeziciune. Focarul bolii necunoscute încă a fost identificat în Ode-Irele, în statul Ondo din sud-estul Nigeriei.
Sânziana Stancu
19 apr. 2015, 07:57
ALERTĂ MEDICALĂ. O boală MISTERIOASĂ se răspândeşte cu repeziciune. UCIDE în 24 de ore

Boala misterioasă se caracterizează prin vedere înceţoşată, dureri de cap şi pierderea cunoştinţei şi ucide victima în 24 de ore de la îmbolnăvire, potrivit bbc.com.

În locul focarului au sosit experţi ai Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii pentru a identifica virusul. Testele de laborator făcute până acum au arătat că nu este vorba nici despre Ebola şi nici despre vreun alt virus, după cum a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al guvernului din Ondo, Kayode Akinmade, când a dat informaţii despre boala „misterioasă.

Citeşte şi OMS: Populaţia ar trebui să se vaccineze OBLIGATORIU împotriva a şapte boli. Care sunt acestea

Primele semne ale bolii au apărut în perioada 13-15 aprilie. Boala neidentificată pare să atace sistemul nervos central, cred specialiştii. Până acum au fost semnalate 18 decese din cauza acestei boli.

OMS presupune că misterioasa boală ar fi fost provocată de unele erbicide, după cum a declarat un purtător de cuvânt al organizaţei, fără a da însă explicaţii despre acest lucru.

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Primul antrenor care refuză să-i ia locul lui Marius Baciu la FCSB: „Nu voi ajunge niciodată acolo!”
Capital.ro
Pensii 2026. Nu te găsește poștașul acasă? Ce trebuie să faci ca să nu rămâi fără bani
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România