O femeie a murit din cauza rănilor provocate de un şofer de autobuz după ce acesta a fost obligat să frâneze puternic

În timpul unei curse cu autobuzul, o femeie a fost lovită grav la cap după ce şoferul a fost obligat să frâneze brusc din cauza unei autoutilitare albe care i-a tăiat calea. 
Romania TV
24 feb. 2020, 06:41
O femeie a murit din cauza rănilor provocate de un şofer de autobuz după ce acesta a fost obligat să frâneze puternic

Femeia în vârstă a primit primul ajutor de la pasagerii aflaţi cu ea în autobuz, iar ulterior a fost dusă la spital în stare foarte critică. 

Autorităţile au declarat că accidentul s-a produs din cauza unei autolitare albe care s-a oprit brusc în faţa autubuzului cu  numărul 89 din St Helens, Merseyside sâmbătă, în jurul orei 13.10. Șoferul a oprit vehiculul brusc, determinând ca pasagerul să fie aruncat în faţă. 

Astăzi, poliția a confirmat că femeia a murit și că cea mai apropiată rudă a acesteia a fost anunţată. Șoferul autoutilitarei, care nu s-a oprit la fața locului, este acum dat în urmărire generală.

Un astfet de accident s-a produs şi în România. Raluca Florea se afla într-un autobuz al societăţii SC Transurb SA din Vaslui, în momentul în care şoferul a frânat brusc pentru a acorda prioritate unui pieton. 

Citește și: O femeie din Vaslui primeşte despăgubiri de 20.000 de lei după ce şoferul unui autobuz a frânat brusc

Tânăra stătea jos, însă a fost proiectată în scaunul din faţa sa şi s-a lovit de un cadru metalic. Potrivit motivării Judecătoriei Vaslui, femeia a avut nevoie de 14 zile de îngrijiri medicale, precum şi de mai bine de o lună de recuperare.

În urma loviturii puternice din zona feţei, vasluianca a fost nevoită să înlocuiască ochelarii cu lentilele de contact şi a devenit dependentă de picăturile nazale, pentru că altfel nu mai putea respira, a precizat Adrian Harabagiu, avocatul acesteia.

Tânăra nu s-a putut descurca singură, motiv pentru care soţul ei şi-a luat concediu pentru a avea grijă de ea şi de familie.

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor