O femeie din Rusia a fugit din spital, deşi este suspectă de coronavirus

Alla Ilyina, o rusoaică în vârstă de 32 de ani, a fugit din spital deși medicii hotărâseră să o țină în carantină timp de două săptămâni. Femeia s-a dus în apartamentul ei din orașul Sankt Petersburg și refuză să deschidă ușa autorităților.
Romania TV
13 feb. 2020, 21:04
O femeie din Rusia a fugit din spital, deşi este suspectă de coronavirus

Femeia s-a întors din China luna trecută, iar potrivit contului său de Instagram, Ilyina s-a plâns că a avut dureri de gât la scurt timp după ce s-a întors în Rusia din vacanța din Haian, China., informează BBC.

Pe 6 februarie, femeia a decis să cheme ambulanța, fiind internată într-un spital de boli infecțioase. Potrivit spuselor femeii, toate testele care i s-au făcut pe data de 6 februarie au ieșit negative.

Deși testele au arătat cu nu are virusul, medicii au decis că tânăra ar trebui să fie internată în spital timp de două săptămâni.

„Toate testele au arătat că sunt complet sănătoasă, atunci de ce naiba să stau în carantină?” a scris Ilyina.

Femeia a evadat din spital după ce a văzut că autoritățile nu fac nimic pentru a o ajuta. Forțele de ordine vor să obțină un ordin judecătoresc care să le permită să o interneze din nou în spital.

Potrivit The Moscow Times, Ilyina nu este primul pacient care a reușit să fugă din carantină. Săptămâna trecută, presa rusă a raportat că Guzel Neder, în vârstă de 34 de ani, și fiul ei au fugit dintr-un spital din sudul orașului Samara.

Citeşte şi: Cele mai căutate informaţii pe Google despre coronavirusul ucigaş

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Undă verde pentru megaproiectul de 1 miliard de euro de lângă București. Spaniolii au rămas șocați: „Cel mai ambițios pas din istoria recentă a României”. Foto
Capital.ro
Doliu fără margini. România a pierdut un mare artist și profesor după Crăciun: Dascăl plin de pasiune, artist sensibil și om dedicat
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Imagini teribile de la incendiul din București! Ultimele informații oficiale VIDEO
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend