O femeie și fiul ei au plătit scump pentru că au maltratat un câine. Cât i-a costat cruzimea

O femeie din Dolj și fiul ei au scos din buzunar bani mulți după ce au maltratat un câine. În județul Bacău, un alt patruped nu a mai fost găsit în viață de oamenii legii, iar proprietarul său a fost arestat preventiv, sub suspiciunea că l-ar fi omorât.
Irina Dumitrescu
12 sept. 2024, 22:48
O femeie și fiul ei au plătit scump pentru că au maltratat un câine. Cât i-a costat cruzimea

Polițiștii au fost alertați după ce pe internet au apărut imagini în care femeia, în vârstă de 76 de ani, lovea câinele cu o furcă.

Animalul a fost lovit de mai multe ori, în curtea casei, iar apoi a fost abandonat pe câmp de fiul femeii, în vârstă de 54 de ani, relatează capital.ro.

Un polițist sesizat inițial a refuzat să intervină, motivând că respectivul caz nu este de competența lui.

Ulterior, polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor au intervenit la locuința agresorilor și au aplicat litera legii. Mai exact, i-au amendat pe cei doi cu 17.000 de lei! Femeia a primit 5.000 de lei amendă, pentru cruzimea împotriva animalului și pentru condițiile inadecvate în care era ținut un alt câine, descoperit la fața locului. Fiul ei a fost sancționat cu 12.000 de lei, pentru abandonarea animalului lovit cu furca.

„Polițiștii au constatat că femeia a aplicat mai multe lovituri unui câine, care a fost ulterior abandonat pe câmp de către fiul acesteia. La locuința femeii a fost găsit un alt câine ținut în condiții necorespunzătoare, motiv pentru care am aplicat sancțiuni în conformitate cu legislația privind protecția animalelor”, au spus reprezentanții Poliției Dolj.

Citește și Cătălin Cazacu atacă dur autorităţile române în cazul crimelor din Constanţa. „Adu-o, mă, în cătuşe!” VIDEO

Al doilea câine, găsit în condiții improprii, a fost preluat de o asociație de protecție a animalelor, pentru a beneficia de îngrijiri.

„După această acțiune, putem spune că principalul mesaj transmis este clar: oricine alege să nu respecte legea și să abuzeze de animale va suporta consecințele. Poluatorul plătește, iar maltratarea animalelor nu va fi tolerată”, avertizează adjunctul Gărzii Naționale de Mediu, comisarul Florin Bănică.

Un alt caz șocant a avut loc în comuna Cleja din Bacău, unde un bărbat de 34 de ani a fost arestat preventiv pentru uciderea unui câine.

„Ancheta a arătat că bărbatul a bătut câinele înainte de a-l omorî. Proprietarul a fost reținut inițial și ulterior prezentat în instanță, fiind emisă decizia de arestare preventivă pentru 30 de zile”, a informat Poliția Județeană Bacău.

Citește și Circa 34% dintre locuințele din România funcționează fără căldură. Date șocante de la INS

Autoritățile fac apel la oameni să raporteze orice suspiciuni de maltratare a animalelor, pentru a preveni astfel de incidente.

„Este important ca oamenii să înțeleagă că animalele au dreptul la protecție, iar cei care încalcă aceste drepturi vor suporta rigorile legii”, au subliniat reprezentanții autorităților.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Fabulos! FCSB, într-un top select la nivel european. Interul lui Cristi Chivu e pe podium!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România