O nouă materie la clasa I. Ce manuale vor primi elevii

Elevii claselor I din Municipiul Bucureşti şi cei din judeţele Bihor, Braşov şi Iaşi vor primi în prima zi de şcoală peste 10.900 de materiale de educaţie financiară dedicate lor, a anunţat, vineri, Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Iulian Tudor
06 sept. 2019, 14:10
O nouă materie la clasa I. Ce manuale vor primi elevii

„Educaţia financiară joacă un rol foarte important în formarea viitorului consumator de produsele şi servicii financiare. ASF, cu sprijinul Inspectoratelor Şcolare din Municipiul Bucureşti, judeţul Bihor, judeţul Braşov şi judeţul Iaşi, va întâmpina „bobocii” din clasa I în prima zi de şcoală cu peste 10.900 materiale de educaţie financiară dedicate lor. Prin joc şi poveşti, copiii pot învăţa despre protejarea împotriva efectelor financiare ale riscului, despre economisire pe termen lung sau despre investiţii financiare”, se arată într-un comunicat ASF.

Potrivit sursei citate, comportamentele consumatorilor adulţi se formează încă din copilărie şi educaţia financiară timpurie contribuie la formarea unui comportament financiar corect, bazat pe nevoile consumatorului.

„Maturizarea pieţelor financiare nebancare depinde în mare măsură de cererea consumatorilor, în fapt aceştia fiind cei care determină creşterea calităţii serviciilor, apariţia şi dezvoltarea de noi produse financiare şi consolidarea pieţelor”, susţin reprezentanţii ASF.

ASF are în derulare, începând cu anul 2015, un program naţional de educaţie financiară care are ca obiectiv principal creşterea gradului de înţelegere a conceptelor şi a noţiunilor financiare. Educaţia financiară are drept scop instruirea copiilor şi tinerilor pentru a participa mai bine pregătiţi la economia mondială, punând întrebări, deţinând know-how, competenţe şi motivare, recunoscând riscurile pentru a lua decizii corecte pentru securitate lor financiară.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume