O nouă MEDALIE pentru ROMÂNIA la CE de box FEMININ

Pugilista română Florina Marinela Radu (cat. 81 kg) s-a calificat în semifinalele Campionatelor Europene de box feminin de la Bucureşti, marţi, la Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', asigurându-şi astfel a treia medalie a delegaţiei noastre.

RomaniaTV.net
03 iun. 2014, 16:52
O nouă MEDALIE pentru ROMÂNIA la CE de box FEMININ

Florina Radu a dispus la puncte (decizie split, 2-1) de olandeza Maxine Yvonne Koelemeij şi va lupta în semifinale cu croata Anamaria Marsic, în data de 6 iunie. Alte două românce au pierdut în optimile de finală, Melinda Pantiş (51 kg) şi Lăcrămioara Perijoc (cat. 57 kg).

Pugilistele române Cristiana Stancu (cat. 69 kg) şi Luminiţa Turcin (+81 kg) obţinuseră şi ele calificarea în semifinale şi aduseseră două medalii.

Obiectivul declarat al sportivelor antrenate de Adrian Lăcătuş, Constantin Gălbenuşe, Dumitru Feraru şi Mihaela Lăcătuş este cucerirea a trei medalii, câte una din fiecare culoare.

Miercuri vor urca în ring trei românce: Steluţa Duţă (cat. 48 kg), dublă campioană europeană, în 2006 şi 2007, şi vicecampioană mondială, va boxa în sferturi cu rusoaica Svetlana Gnevanova, Simona Sitar (64 kg) îşi va încrucişa mănuşile în sferturi cu sârboaica Lidija Marjanovic, iar Ioana Mera (cat. 60 kg), campioană europeană de junioare, o va înfrunta în sferturi pe irlandeza Katie Taylor, campioana olimpică en titre.

Rezultatele de marţi:

cat. 51 kg – optimi

Wassila Lkhadiri (Franţa) b. p. (3-0) Melinda Pantiş (România)

Anahanim Agaeva (Azerbaidjan) b. p. (3-0) Sarah Bormann (Germania)

Tatiana Kob (Ucraina) b. p. (2-1) Terry Gordini (Italia)

Saiana Sagataeva (Rusia) b. p. (3-0) Sandra Drabik (Polonia)

Elif Nur Caskun (Turcia) b. p. (2-1) Ceire Rose Smith (Irlanda)

Katalin Ancsin (Ungaria) b. p. (3-0) Sallamaari Hannonen (Finlanda)

Stoika Petrova (Bulgaria) b. p. (3-0) Eva Maria Fernandez (Spania)

Nicola Adams (Anglia) b. p. (3-0) Iana Burim (Belarus)

cat. 54 kg – optimi

Marine Rostan (Franţa) b. p. (3-0) Marjut Lausti (Franţa)

Cristina Gomez Babia (Spania) b. p. (3-0) Bettina Kis Varga (Ungaria)

Ayse Tas (Turcia) b. p. (3-0) Hana Zastlin Lithal

Ewelina Wicherska (Pekalska) (Polonia) b. p. (3-0) Daria Popovic (Croaţia)

Azize Nimani (Germania) b. p. (3-0) Ana Starovoitova (Lituania)

Marzia Davide (Italia) b. p. (3-0) Lisa Whiteside (Anglia)

Elena Saveleva (Rusia) b. WO (neprezentare) Marielle Hansen (EUBC)

Michaela Walash (Irlanda) b. p. (2-1) Ivana Krupenia (Ucraina)

cat. 57 kg – optimi

Svetlana Staneva (Bulgaria) b. p. (3-0) Mahsati Hamzaeva (Azerbaidjan)

Joanne Lambe (Irlanda) b. p. (3-0) Marija Petric (Croaţia)

Kornelia Kitti Nagy (Ungaria) b. p. (3-0) Sonia Valachova (Slovacia)

Marina Malovana (Ucraina) b. p. (3-0) Cecilia Nilsson (Finlanda)

Rebeca Gracia Maria Lara (Spania) b. p. (3-0) Bojana Ranic (Serbia)

Zinaida Dobrînina (Rusia) b. p. (3-0) Linnea Strandell (Suedia)

Alessia Mesiano (Italia) b. p. (2-1) Lăcrămioara Perijoc (România)

Ingrid Egner (EUBC) b. p. (3-0) Sandra Kruk (Polonia)

cat. 81 kg – sferturi

Anamarija Marsic (Croaţia) b. p. (3-0) Carly Ogogo (Anglia)

Marinela Radu (România) b. p. (2-1) Maxine Yvonne Koelemeij (Olanda)

Lilia Durnieva (Ucraina) b. p. (3-0) Andrea Strohmaier (Germania)

Petra Szatmari (Ungaria) b. p. (3-0) Ainur Razaeva (Azerbaidjan)

AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Mircea Lazaroniu)


loading...
Partenerii noștri