O rachetă care îl viza pe Matteo Salvini a fost descoperită în Italia

Ministrul de Interne al Italiei, Matteo Salvini, a anunţat marţi că ancheta care a permis descoperirea, luni, a unei rachete în mijlocul unui arsenal de război la simpatizanţi ai neonaziştilor avea legătură cu ameninţările cu moartea împotriva lui.
Filip Stan
16 iul. 2019, 16:33
O rachetă care îl viza pe Matteo Salvini a fost descoperită în Italia

„Nu este racheta mea şi sunt bucuros că am ajutat la găsirea ei”, a declarat Salvini, liderul extremei drepte italiene, întrebat cu privire la acest caz în timpul unei deplasări la Genova (nord). „Aceasta a fost una dintre numeroasele ameninţări cu moartea care mi se întâmplă în fiecare zi şi despre care nu se vorbeşte”, a spus el. „Serviciile secrete vorbesc despre un grup ucrainean care dorea să atenteze la viaţa mea”, a adăugat Salvini.

Ministerul de Interne al Italiei a transmis semnalmentele către Direcţia pentru antiterorism din Torino (capitala regiunii Piemont), care anchetează asupra unor simpatizanţi neonazişti ce au luptat alături de forţele Kievului în Donbas, regiune din estul Ucrainei unde acestea se confruntă de cinci ani cu separatiştii proruşi, informează Agerpres.

Poliţia a întreprins mai multe raiduri împotriva mişcării neonaziste în ultimele săptămâni în regiunea Torino, însă, supraveghindu-i pe suspecţi, anchetatorii au reperat de asemenea alţi trei simpatizanţi neonazişti care păreau că încearcă să vândă arme.

Luni, cei trei bărbaţi au fost arestaţi. Percheziţii efectuate într-un hangar administrat de doi dintre ei şi la domiciliul celui de-al treilea au dezvăluit un arsenal de război, inclusiv o rachetă aer-aer în perfectă stare de funcţionare, modelul francez Matra Super 530F, folosit de armata Qatarului. Cu toate acestea, ea nu avea încărcătură explozivă şi un expert a estimat că ar fi fost „extrem de complicat” să fie folosită fără avion.

Poliţiştii au descoperit de asemenea arme de asalt de ultimă generaţie, o mitralieră Scorpion, arme de vânătoare şi pistoale, 20 de baionete şi peste 800 de muniţii de toate calibrele, informează Agerpres.

Potrivit imaginilor difuzate de poliţie, în hangar se afla de asemenea cabina de pilotaj a unui avion de luptă. Totul „împodobit” cu material de propagandă neonazist, printre care o placă albastră pe care se putea citi „Piaţa Adolf Hitler” şi svastici.

Potrivit poliţiştilor, unul dintre bărbaţii arestaţi a trimis prin mesagerie fotografii cu racheta, cerând pentru ea, după cum informează mass-media italiene, 470.000 de euro.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Cine este sportiva care i-a înnebunit pe fani cu formele ei. Imaginile cu superba blondă în costum de baie s-au viralizat
Capital.ro
FMI avertizează asupra riscurilor economice globale. Guvernele, îndemnate să păstreze stabilitatea fiscală și să se pregătească pentru noi șocuri
Playtech.ro
Regula pe care mulți au uitat-o după școală. Când se scrie „niciun” legat
Adevarul
„Să te ia dracu, Putin!”. Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Prunea anunță ”hegemonia” unei echipe din SuperLiga: ”O să câștige campionatul 2-3 ani! E la ani lumină de restul”
MediaFlux
Marte în armonie cu Saturn pe 19 iulie 2026! Cele trei zodii lovite direct de fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România