O stradă din Târgu-Jiu, oraşul natal al lui Sergiu Nicolaescu, îi va purta numele

O stradă din Târgu-Jiu va purta numele regretatului regizor Sergiu Nicolaescu. Strada este amplasată în zona casei în care, în urmă cu aproape 83 de ani, s-a născut regizorul Sergiu Nicolaescu.
Romania TV
28 ian. 2013, 17:21
O stradă din Târgu-Jiu, oraşul natal al lui Sergiu Nicolaescu, îi va purta numele

Decizia a fost luată după ce, în luna noiembrie 2012, Sergiu Nicolaescu a fost prezent la Târgu-Jiu pentru a primi şi titlul de cetăţean de onoare al oraşului. Tot atunci, acesta a participat la inaugurarea cinematografului ce-i poartă numele, clădirea fiind un fost cinema din oraş.

Sergiu Nicolaescu s-a născut în 1930 la Târgu-Jiu, unde a locuit timp de cinci ani. Ulterior, familia sa s-a mutat la Timişoara.

Consiliul Local Târgu-Jiu a votat, luni, denumirile şi pentru alte străzi noi din municipiu, multe dintre ele având numele unor personalităţi istorice şi culturale. Printre acestea se numără Aleea Ecaterina Teodoroiu, nume dat unei străzi care s-a numit până acum Aleea Cimitirului.

Sergiu Nicolaescu a decedat pe 3 ianuarie la vârsta de 82 de ani, în urma unor complicaţii cardiace şi pulmonare severe, care nu au răspuns la tratamentul intensiv aplicat după o operaţie de peritonită.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?