Obama spune că nu va negocia cu nimeni pentru a obţine extrădarea lui Snowden

Preşedintele american Barack Obama a declarat joi, în timpul vizitei în Senegal, că nu se va angaja în tratative şi negocieri pentru a obţine din partea vreunei ţări extrădarea lui Edward Snowden, fostul consultant CIA care a dezvăluit presei un important program de spionaj electronic folosit de serviciile secrete americane, relatează Associated Press şi Reuters, potrivit Agerpres.
Romania TV
28 iun. 2013, 07:36
Obama spune că nu va negocia cu nimeni pentru a obţine extrădarea lui Snowden

Liderul de la Casa Albă a respins şi sugestia de a trimite avioane militare să forţeze aterizarea vreunui avion civil cu ajutorul căruia Snowden ar putea să încerce să plece din Rusia către o altă destinaţie.

De asemenea, Obama a precizat că nu i-a contactat pe liderii rus sau chinez şi nici nu are intenţia să o facă, întrucât consideră că extrădarea trebuie gestionată prin canalele juridice obişnuite. ‘Nu i-am sunat personal pe preşedintele Xi sau pe preşedintele Putin pentru că, în primul rând, nu trebuie să o fac, şi în al doilea rând avem multe legături cu China şi Rusia şi nu vreau ca un caz al unui suspect a cărui extrădare încercăm să o obţinem să ajungă într-un punct în care vom discuta şi vom negocia în alte chestiuni’, a explicat Obama.

Snowden a sosit duminică pe aeroportul Şeremetievo din Moscova, venind dinspre Hong Kong, unde s-a refugiat pe data de 20 mai şi a dezvăluit presei respectivele informaţii confidenţiale. El se află în continuare în zona de tranzit a aeroportului, a cerut azil politic statului Ecuador, iar SUA au solicitat Rusiei să-l extrădeze.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum poate încasa Universitatea Craiova 2,7 milioane de euro pe drepturile tv de la UEFA în funcție de rezultatele din play-off-ul Champions League
Capital.ro
Datoria publică pune o presiune tot mai mare pe bugetul României. Avertismentul lui Petrișor Peiu: A ajuns la 1194 de miliarde de lei
Playtech.ro
Ce să nu comanzi niciodată într-un restaurant turistic. Preparatele evitate de localnici şi bucătari
Adevarul
Vacanță în Delta Dunării, pe ape la niveluri record. Guvernatorul Florin Stăneață: „Se poate ajunge în orice punct de interes”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
Gigi Becali i-a forțat plecarea antrenorului de la FCSB, iar rivalii au jubilat: ”Acum avem mai multe șanse!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat