Olguţa Vasilescu dă vina pe Soros pentru decizia CEDO în ce priveşte demiterea Laurei Codruţa Kovesi

Lia Olguţa Vasilescu, fost ministru al Muncii, a distribuit un articol în care este prezentată ipoteza că la CEDO sunt infiltraţi oamenii lui George Soros, fiind sugerat faptul că victoria Codruţei Kovesi la instituţia europeană, în cazul revocării ei, se datorează acestui lucru.
Romania TV
05 mai 2020, 18:28
Olguţa Vasilescu dă vina pe Soros pentru decizia CEDO în ce priveşte demiterea Laurei Codruţa Kovesi

„Dacă tot nu va explicaţi de ce pentru unii CEDO e mumă…”, a scris fostul ministru al Muncii pe Facebook, distribuind un material al cărui titlu este „Homo soresensus şi infiltrarea CEDO”. În articol e explicat faptul „diviziile lui Soros” au legătură cu schimbările legislaţiilor din numeroase ţări. De exemplu, „Austria, Grecia şi Italia au fost forţate să legalizeze concubinajul homosexuale, Polonia este somată să favorizeze avorturile, Franţa este obligată să autorizeze schimbarea sexului în certificatele de naştere, Ungaria este constrânsă să renunţe la pedeapsa cu închisoarea pe viaţă, Rusia e sancţionată pentru că a condamnat activistele feministe Pussy Riot, Austria trebuie să legalizeze adopţia pentru cuplurile homosexuale”, se arată în materialul publicat de Cotidianul la 3 martie 2020.

„De fiecare dată, unul dintre magistraţii CEDO care se pronunţă în asemenea cazuri este un fost colaborator al fundaţiei lui Soros sau este afiliat la aceasta. De fiecare dată, sentinţa are marca lui George Soros”, mai explică articolul distribuit de Lia Olguţa Vasilescu. Întreg articolul încearcă să demonstreze că peste tot la CEDO sunt oameni care au avut legături cu fundaţiile sponsorizate de George Soros.

Citeşte şi: Augustin Zegrean: „Nu se poate revizui o decizie a CCR. O să fiţi şocaţi, dar decizia CEDO este greşită!”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„Domnu’ ăsta are o problemă cu FCSB!”. Mihai Stoica, atac la baionetă la antrenorul naționalei României de juniori
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu, dus cu ambulanța la spital! Selecționerului României i s-a făcut brusc rău
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Pensie anticipată 2026. Ce schimbări s-au adus anul acesta pentru milioane de români
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj