OLIMPIADĂ. Michael Phelps a început goana după medalii. A câştigat deja două titluri olimpice la Rio

OLIMPIADĂ. Michael Phelps a înregistrat două noi victorii la Jocurile de la Rio de Janeiro, în probele de 200 m fluture și 4x200 m liber, ajungând astfel la un total de 25 de medalii olimpice, între care 21 de aur, cucerite pe parcursul carierei sale.

10 aug. 2016, 06:24

OLIMPIADĂ. Michael Phelps este cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, depășind-o încă de la ediția din 2012, de la Londra, pe fosta gimnastă sovietică Larisa Latînina, câștigătoarea a 18 medalii, între care 9 de aur.

În cadrul întrecerilor programate marți la arena acvatică de la Rio, Michael Phelps s-a impus mai întâi în proba sa favorită, cea de 200 m fluture, în care a cucerit două titluri olimpice, în 2004 și 2008, înainte de termina pe locul secund la Londra, unde a fost devansat surprinzător de sud-africanul Chas Le Clos.

Citeşte şi OLIMPIADĂ. Români la Rio. Programul de miercuri al sportivilor noştri, ce şanse avem la medalii

Campionul din Baltimore a fost înregistrat cu timpul de 1min.53sec.36/100, reușind să-i devanseze pe japonezul Masato Sakai — 1min.53sec.40/100 și ungurul Tamas Kenderesi — 1min.53sec.62/100, medaliați cu argint, respectiv bronz. Sud-africanul Le Clos, deținătorul titlului, a terminat doar al patrulea, în 1min.54sec.06/100.

Grație acestei victorii, Phelps a devenit primul înotător care cucerește patru medalii olimpice de aur și, totodată cel mai în vârstă campion olimpic de natație într-o probă individuală, la 31 de ani și 40 de zile.

Citeşte şi Panică la JO de la Rio. Un autobuz cu jurnalişti a fost atacat, oamenii sunt norocoşi că au rămas în viaţă

Michael Phelps a concurat apoi în finala de la 4×200 m liber, alături de ștafeta americană, din care au mai făcut parte Conor Dwyer, Townley Haas și Ryan Lochte. Cei patru s-au impus în 7min.00/100, devansând cu trei secunde echipa Marii Britanii, câștigătoarea medaliei de argint, în 7min.03sec.13/100, în timp de bronzul a revenit Japoniei — 7min.06sec.50/100.

Duminică, la debutul său în competiție la JO 2016, Phelps cucerise medalia de aur în proba de ștafetă 4×100 m.