Olimpicii români din 2008 au pierdut 1.370.000 de euro cuveniţi, pentru că sumele s-au „prescris”

Premiile de la Jocurile Olimpice din 2008 nu se mai pot acorda. Ministerul Finanţelor nu-şi mai permite să achite restanţele către sportivi.
Romania TV
05 sept. 2012, 14:32
Olimpicii români din 2008 au pierdut 1.370.000 de euro cuveniţi, pentru că sumele s-au

Elisabeta Lipă, preşedintele CS Dinamo a fost înştiinţată că sumele s-au prescris, deoarece au trecut deja 4 ani.

Premierul Victor Ponta a cerut Ministerului Finanţelor să suplimenteze bugetul şi să plătească banii restanţi. În total, sportivii ar avea de primit în total aproximativ 300.000 de euro. Banii nu vor mai ajunge însă în conturile celor care au făcut cinste României în 2008, deoarece, reprezentanţii Ministerului spun că este ilegal să le mai acorde după atâta timp.

Cea care şi-a cerut dreptul a fost atleta Constantina Diţă, medaliată cu aur la maratonul olimpic de la Beijing. Aceasta împreună cu antrenorul său, Vali Tomescu, i-au adresat o scrisoare deschisă premierului Victor Ponta, în care îl roagă pe acesta să rezolve problema premiilor neplătite de CS Dinamo pentru rezultatele pe care le-au obţinut la ediţia JO de acum patru ani.

„Nu este normal ca sportivii să nu fie răsplătiţi imediat după Jocurile Olimpice. În perioada prin care trecem, normal că este foarte greu să faci rost de suma asta, deşi nu este exagerată. Vorbim de nici 300.000 de euro (…) în jur de 27 de sportivi şi tehnicieni”, a declarat la rândul ei Elisabeta Lipă, preşedintele CS Dinamo.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce au pățit Giovanni Becali și soția sa însărcinată într-una dintre cele mai tari țări din Europa. Coșmarul a început la graniță
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
HALUCINANT! Fostul mare fotbalist român, ajutat de fiul său să își ascundă infidelitățile de soție: 'Uneori băgam telefonul sub mașină! Primeam tot felul de poze, eram panicat că vede'
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat