Omenirea în alertă. Un asteroid uriaş trece cu 32.000 de kilometri pe oră pe lângă Pământ luna viitoare

Pe 29 aprilie, un asteroid cu un diametru cuprins între 2 și 3,5 kilometri va trece pe lângă Pământ, însă nu va lovi planeta noastră, anunță NASA. Dacă s-ar întâmpla acest lucru, dimensiunea sa uriașă ar produce "efecte globale", informează CNN.  
Romania TV
23 mart. 2020, 14:16
Omenirea în alertă. Un asteroid uriaş trece cu 32.000 de kilometri pe oră pe lângă Pământ luna viitoare

Asteroidul este denumit 52768 și a fost descoperit în 1998. El va trece la aproape 6,5 milione de kilometri de Pământ, cu o viteză de 32.000 de kilometri pe oră.

Trecerea ar urma să aibă loc miercuri, 29 aprilie, potrivit Centrului NASA care se ocupă cu studierea obiectelor spațiale care ar putea intra în coliziune cu Pământul.

NASA arată efectele neaşteptate ale coronavirusului! Ce s-a întâmplat cu poluarea din China 

Asteroidul a fost calificat drept posibil periculos pentru ca va trece prin apropierea orbitei Pământului, dar nu este pe lista NASA de potențiale pericole viitoare. Acele obiecte sunt adunate și monitorizate de NASA prin sistemul Sentry – „un sistem automatizat de monitorizare a coliziunilor care scanează baza de date cu asteroizi pentru a detecta potențialele coliziuni cu Pământul care s-ar putea produce în următorii 100 de ani”.

52768 este cel mai mare asteroid care va trece pe lângă Pământ în următoarele luni, dar nu cel mai mare care a trecut pe lângă planeta noastră. Acesta este asteroidul 3122 Florence, care a trecut pe lângă planeta noastră pe 1 septembrie 2017. Florence va mai trece odată pe lângă Pământ pe 2 septembrie 2057, iar diametrul acestui asteroid poate atinge 7 kilometri.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gigi Becali, furios pe Mircea Lucescu după înfrângerea României: “Bagă-l pe Baiaram! Patru schimbări trebuiau făcute la pauză cu turcii ăștia de 2 lei!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. În ce zi se dau ceasurile înainte cu o oră. Are efecte ascunse asupra organismului
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj