Omul de afaceri vâlcean Virgil Covercă şi alţi doi suspecţi reţinuţi de DIICOT, arestaţi preventiv

Tribunalul Argeș a dispus, joi, arestarea preventivă a omului de afaceri vâlcean Virgil Covercă și a celorlalți doi suspecți reținuți de procurorii Serviciului Teritorial Pitești al DIICOT, în urma perchezițiilor efectuate într-un dosar de evaziune fiscală în domeniul exploatării lemnului.
Iulian Tudor
13 oct. 2016, 20:05
Omul de afaceri vâlcean Virgil Covercă şi alţi doi suspecţi reţinuţi de DIICOT, arestaţi preventiv

Alături de Virgil Covercă, au mai fost arestați preventiv pentru 30 de zile Nicolae Erițoiu și Adriana Huidu, persoane cu funcții de conducere în cadrul unei societăți deținute de omul de afaceri vâlcean.

Decizia instanței nu este definitivă, putând fi contestată în termen de 48 de ore de la pronunțare la Curtea de Apel Pitești.

Cei trei fuseseră reținuți în urmă cu o zi, iar pentru alți 12 suspecți din dosar procurorii dispunând măsura controlului judiciar.

Procurorii DIICOT au efectuat, miercuri, 72 de percheziții în județele Argeș, Constanța, Vâlcea, Teleorman, Maramureș, Gorj, Hunedoara, Sibiu și Alba, într-un dosar de evaziune fiscală și tăieri ilegale de arbori.

Potrivit unor surse judiciare, percheziții au avut loc și la SC Forestcov SRL din localitatea Păușești — Otăsău, cea mai mare companie forestieră din județul Vâlcea, administrată de Virgil Covercă, acesta având calitatea de suspect în dosar.

Conform unui comunicat al DIICOT, în cauză sunt efectuate cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală, delapidare, spălare de bani, tăiere de arbori și furt de arbori, fals în înscrisuri sub semnătură privată, folosirea cu rea-credință a bunurilor sau creditului de care se bucură societatea și dare de mită.

Procurorii susțin că, începând cu anul 2011, Virgil Covercă, administrator al SC Forestcov SRL, care avea ca obiect principal tăierea și rindeluirea lemnului, a inițiat constituirea unui grup infracțional organizat în scopul comiterii de infracțiuni. La acest grup, au aderat mai mulți angajați ai firmei, precum și alte persoane ce au avut și/sau au relații comerciale cu respectiva societate.

S-a reținut că, în perioada 2014 — 2016, Virgil Covercă a coordonat activitățile infracționale desfășurate de către membrii grupării, referitoare la tăierea fără drept de arbori, la sustragerea, transportul, primirea, prelucrarea și valorificarea materialului lemnos, la vânzarea utilajelor, a cherestelei, precum și la însușirea de sume de bani din gestiunea societății.

Virgil Covercă le trasa sarcini echipelor de exploatare în sensul ascunderii urmelor de tăiere ilegală (folosirea vopselei de culoare roșie ce trebuia aplicată pe alți arbori, după ce arbori anterior semnați de către organele silvice erau tăiați, scoaterea cioatelor aferente arborilor tăiați ilegal).

Ulterior, lemnul era prelucrat în cadrul unei fabrici din județul Vâlcea și apoi transportat în Portul Constanța pentru export către țările arabe.

Din punct de vedere contabil, cheresteaua a fost subfacturată în cadrul unui circuit format din patru societăți comerciale, diferența de bani nefiscalizată fiind însușită de către membrii grupării.

De asemenea, anumite societăți din cadrul circuitului economico-financiar au beneficiat și de sume foarte mari cu titlu de rambursări de TVA.

Prejudiciul cauzat numai pentru un an din perioada investigată a fost stabilit la aproximativ 4 milioane de euro.

Cu ocazia perchezițiilor au fost găsite și ridicate documente contabile, cinci laptopuri, șase HDD-uri, suma de 362.335 lei, bijuterii din aur — 100 de piese, cinci ceasuri din aur și suma de 7.600 euro.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Soarta lui Călin Georgescu și viitorul României. Dan Puric: Dacă Georgescu era în Polonia sau Ungaria, aveam un destin pe măsură
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Creștere de 31% la pensiile private. Peste 8,4 milioane de români beneficiază de bani mai mulți
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend