ONU se reunește de URGENȚĂ pentru a discuta tirul iranian de RACHETĂ balistică

Iranul a testat o rachetă cu rază medie de acţiune, a anunţat luni seară un oficial din Statele Unite. Testul a avut loc duminică. Racheta lansată a explodat după 1.010 kilometri, a declarat oficialul american, sub protecţia anonimatului. Iranul susţine că nu va utiliza niciodată rachete balistice împotriva vreunui stat, oferind argumente în favoarea testelor balistice condamnate de comunitatea internaţională, în principal de Israel şi de Statele Unite, relatează site-ul agenţiei Reuters.
Romania TV
31 ian. 2017, 13:30
ONU se reunește de URGENȚĂ pentru a discuta tirul iranian de RACHETĂ balistică

„Rachetele nu sunt parte a acordului nuclear. Iranul nu va utiliza niciodată rachete pentru a ataca alte ţări”, a declarat Mohammad Javad Zarif, ministrul iranian de Externe.

„În plus, nu s-au produs rachete capabile să transporte focoase nucleare”, a dat asigurări şeful diplomaţiei iraniene.

Iranul a testat o rachetă cu rază medie de acţiune, a anunţat luni seară un oficial din Statele Unite. Testul a avut loc duminică. Racheta lansată a explodat după 1.010 kilometri, a declarat oficialul american, sub protecţia anonimatului.

Racheta balistică a fost lansată din poligonul militar Semnan, situat în nordul Iranului, în apropiere de Teheran. Un test cu o rachetă de acelaşi tip a avut loc în iulie 2016.

Consiliul de Securitate al ONU se va reuni de urgenţă marţi pentru a discuta tirul iranian de rachetă cu rază medie, au declarat diplomaţi citaţi de AFP.

Statele Unite au cerut consultări de urgenţă după ce ambasadorul Israelului la ONU a chemat Consiliul de Securitate să acţioneze.

„Iranul a tras din nou o rachetă balistică”, a denunţat premierul israelian, Benjamin Netanyahu, pe contul său de Facebook, înainte ca şi Washingtonul să evoce luni acest test.

„Este o violare flagrantă a unei rezoluţii a Consiliului de Securitate al ONU. În cadrul întâlnirii cu preşedintele Trump la Washington (pe 15 februarie – n.red), voi evoca reînnoirea sancţiunilor la adresa Iranului”, a adăugat el. 

Prim-ministrul israelian face referire la rezoluţia 2231 a Naţiunilor Unite care „cheamă Iranul să nu întreprindă activităţi legate de rachete balistice concepute pentru a fi capabile să lanseze arme nucleare”, aminteşte AFP.

Casa Albă a afirmat luni că este „la curent” cu lansarea unei rachete balistice de către Iran, fără a da alte detalii sau a se pronunţa asupra unui eventual răspuns, transmite AFP.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
ANAF a scos la vânzare Lamborghini și Ferrari! Prețurile de start pentru ”vânătoarea” bolizilor de lux. Ce alte mărci mai sunt licitate
Capital.ro
Livrare pensii, aprilie 2026. Când intră pensiile pe card. În ce dată vor primi pensionarii banii prin poștă
Playtech.ro
Cu cât vând oierii mieii de Paşte în 2026: diferenţa de preţ faţă de supermarket
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
A refuzat România și a ajuns să reprezinte o națională de top după ce oficialii FRF i-ar fi cerut bani familiei sale: ”S-a simțit scârbită!”
MediaFlux
Ajutor financiar de 600 de lei de la Primărie pentru carburant sau 50% la abonamentul de transport!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj