OPINIA NUTRIŢIONISTULUI: Românii trebuie învăţaţi cu obiceiuri alimentare sănătoase

Președintele Asociației pentru Studii Reno-Metabolice și Nutriționale, prof. univ. dr. Cristian Serafinceanu, avertizează că românii trebuie învățați cu obiceiuri alimentare sănătoase și trebuie educați să se ducă periodic la medic pentru a-și verifica sănătatea.
Iulian Tudor
25 mai 2015, 10:17
OPINIA NUTRIŢIONISTULUI: Românii trebuie învăţaţi cu obiceiuri alimentare sănătoase

90% din pericolul mortal nu se vede. Este lipsa de educație la nivelul populației, aceste obiceiuri alimentare nesănătoase, cu care ne învățăm din copilărie. Faptul că populația noastră nu este învățată și nu acceptă că trebuie să își efectueze periodic controale medicale individuale. (…) Va trebui să educăm copiii, tinerii, să aibă un stil de viață cât se poate de sănătos. Lucrurile acestea în altă parte s-au făcut și se fac„, a spus prof. univ. dr. Cristian Serafinceanu.

Acesta a dat exemplul Finlandei, unde s-a redus cu 60% incidența bolilor cardiovasculare printr-un sistem de educație intensă a populației. La fel și în SUA, în ultima jumătate de secol s-a redus la jumătate incidența bolilor cardiovasculare, prin educarea copiilor încă din școală.

Educarea populației, greu de făcut, dar posibil. Să educăm populația să facă mișcare în mod rațional. Să se prezinte la medic periodic pentru control. Să urmeze tratamentul, indicațiile medicale. Astea ar fi indicațiile noastre ca să stăvilim această mai mult decât epidemie, este o pandemie, de diabet, de boli metabolice, de boală cronică de rinichi, ne pândește un pericol uriaș„, avertizează prof. univ. dr. Cristian Serafinceanu.

El atrage atenția că educația noastră ar trebui „să se axeze pe un comportament alimentar sănătos. Asta trebuie spus, comportamentul alimentar sănătos înseamnă nu numai ce mănâncă, ci când, cum. Cum se prepară alimentele”.

Seraficeanu recomandă mare atenție tuturor medicilor și nutriționiștilor care dau sfaturi privind alimentația, copiilor și adolescenților. „În Franța, în ultimii zece ani au fost mii de adolescente care au murit prin anorexie nervoasă. (…) atenție ce propunem copiilor și adolescenților„, spune Președintele Asociației pentru Studii Reno-Metabolice și Nutriționale.

Un procent de 65% din populația adultă a României este supraponderală și obeză, ceea ce îi îngrijorează pe medici. Și în viitorii ani este posibil ca și în România medicii să nu îi mai poată explica la fel de ușor unui pacient ce riscă fiind obez, dacă se va aplica o lege care acum există în SUA, unde medicii au voie să discute despre obezitate cu pacienții numai dacă aceștia vor asta, ca să nu se simtă jigniți sau discriminați, a arătat prof. univ. dr. Maria Moța, președintele Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice.

Medicii din SUA nu are voie să discute cu pacientul lui despre obezitate, decât dacă acesta îi cere. În momentul în care îi spui pacientului „ești obez”, te poate da în judecată. Nu discuți despre obezitate decât numai dacă vrea el, pentru că se consideră discriminare„, explică dr. Maria Moța.

Viitorul președinte al Societății Române de Diabet, profesorul Serafinceanu crede că „această legislație se va implementa și în țările europene în curând. 65 % din populația adultă la noi, în unele zone din SUA depășesc 70% persoanele supraponderale și obeze. E deja un fenomen social complicat”.

Peste 900 de specialiști au discutat săptămâna aceasta, la Sibiu, despre alimentația nesănătoasă, în cadrul celei de a 41-a ediții a Congresului Național al Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice.

Citeşte şi Ce înseamnă mâncare sănătoasă şi care este cel mai sănătos produs alimentar

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai scapă! Va fi trimis în judecată. Decizie pentru fostul candidat la alegerile prezidențiale
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
Spectacol și doliu la Phenian. Kim Jong Un, omagiu pentru soldații nord-coreeni căzuți pe frontul din Ucraina. Cum a apărut la televiziune
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Primul vampir nu a fost în România, Serbia susține că l-a avut pe predecesorul lui Dracula
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Călin Georgescu ia măsuri. Anunțul serii făcut de fostul candidat. Am demarat acțiuni legale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor