Oprescu: Sunt mândru că Bucureştiul este primul oraş din România cu o inventariere a spaţiilor verzi

Sorin Oprescu a declarat, marţi, la deschiderea unei expoziţii internaţionale de tehnologii şi echipamente de protecţie a mediului, reciclare şi energii alternative, că este mândru că Bucureştiul este primul oraş din România care are o inventariere a tuturor arborilor şi spaţiilor verzi publice.
Romania TV
28 feb. 2012, 19:58
Oprescu: Sunt mândru că Bucureştiul este primul oraş din România cu o inventariere a spaţiilor verzi

La deschiderea celei de-a XIX-a ediţii a ROMENVIROTEC, primarul general Oprescu a arătat că participarea municipalităţii la acest târg de mediu este o oportunitate de a prezenta celor interesaţi proiectele de mediu gândite pentru Bucureşti.

Sunt mândru că Bucureştiul este primul oraş din România care are astăzi o inventariere a tuturor arborilor şi spaţiilor verzi publice datorită Cadastrului Verde, proiect finalizat anul trecut. O preocupare constantă a noastră este aceea de a mări suprafaţa de spaţiu verde din Capitală, un demers în acest sens fiind proiectul pilot acoperişurile verzi pe care îl realizăm pe 12 clădiri din complexul studenţesc din Regie, dar şi reabilitarea urbană a râului Damboviţa. Cel mai mare proiect de mediu din România este prezentat şi va fi dezbătut în cadrul acestei expoziţii: Staţia de Epurare a Apelor Uzate Glina. După ce am finalizat prima etapa a acestui proiect, suntem în curs de finalizare a documentaţiei pentru obţinerea de fonduri europene în vederea demarării lucrărilor la cea de-a doua etapă. Sunt încântat să văd că toate proiectele de mediu şi educaţie eco-civică derulate de Primăria Capitalei au adunat de la an la an tot mai mulţi participanţi, ceea ce demonstrează că mesajul nostru a fost înţeles – natura nu aparţine numai generaţiilor actuale, ci şi generaţiilor viitoare„, a spus Oprescu.

Cea de a XIX- a ediţie a Târgului Internaţional de tehnologii şi echipamente de protecţia mediului, reciclare şi energii alternative oferă informaţii privind cele mai noi tehnologii din domeniul protecţiei mediului, dar şi asupra schimbărilor legislative naţionale şi europene.

Primăria Municipiului Bucureşti participă, pentru a doua oară la această expoziţie, şi va expune, în standul de prezentare deschis în pavilionul C2, cele mai importante proiecte de mediu ale Municipalităţii.

Standul poate fi vizitat în perioada 28 februarie – 1 martie 2012, între orele 10.00 şi 18.00 şi în data de 2 martie, între orele 10.00 şi 16.00.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi pentru o pensie militară completă. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească militarii în 2026
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Momentul în care Gică Hagi s-ar fi supărat pe Dorinel Munteanu: ”A fost o ură împotriva lui”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 27-28 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?