Oprescu susţine că decizia biletelor gratuite la CGMB este doar de „orgoliu” şi nu ar fi aplicată

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, susţine că decizia consilierilor CGMB de a-şi aproba acordarea gratuită de bilete sau invitaţii la evenimentele de pe Arena Naţională satisface doar "vanităţi şi orgolii mici" şi nu poate fi aplicată în relaţia comercială cu organizatorii de evenimente.
Romania TV
27 mart. 2013, 17:05
Oprescu susţine că decizia biletelor gratuite la CGMB este doar de

Întrebat de jurnalişti dacă membrii CGMB nu au bani de bilete, primarul general a afirmat că rolul său nu este să le numere acestora banii. El a susţinut totodată că i se pare „ciudată” decizia CGMB şi că măsura nu va putea fi niciodată aplicată, deoarece în relaţiile comerciale dintre primărie şi cluburi sau firme care organizează evenimente nu se poate impune acordarea gratuită a unui număr de bilete.

„Hotărârea este pentru satisfacerea unor vanităţi şi orgolii mici”, a spus Oprescu, precizând însă că el nu poate solicita întoarcerea proiectului.

Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB) a aprobat, marţi, ca membrii săi să primească bilete sau invitaţii la evenimentele găzduite de Arena Naţională din Capitală, în proiectul pe această temă neprecizându-se explicit dacă accesul lor va fi gratuit sau nu.

Proiectul de hotărâre pe această temă stabileşte că, pentru activităţile cultural-educative şi cele sportive desfăşurate în incinta Arenei Naţionale, se vor pune la dispoziţia consilierilor generali un număr de 55 de bilete/invitaţii la tribuna VIP, precum şi tichete de acces, prin grija Administraţiei Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti (ALPAB).

Acelaşi proiect prevede ca ALPAB să transmită preşedintelui de şedinţă al CGMB, la fiecare început de lună, programul activităţilor de pe Arena Naţională din următoarele patru săptămâni, precum şi cele 55 de bilete/invitaţii.

În proiect nu precizează dacă biletele le vor fi date gratuit consilierilor sau dacă aceştia vor plăti contravaloarea lor.

Întrebat în legătură cu acest aspect, viceprimarul Capitalei Marcel Nicolaescu a lăsat să se înţeleagă faptul că biletele şi invitaţiile vor fi gratuite. „Pentru fiecare eveniment în parte, cel mai probabil, va fi încheiat un protocol prin care fiecare consilier va putea beneficia de un bilet sau de o invitaţie. (…) Dacă vor să-şi ia mai multe bilete, le vor lua contra cost”, a spus Nicolaescu.

Proiectul, introdus pe ordinea de zi chiar în ziua şedinţei, a fost aprobat cu votul majoritar al consilierilor din partea USL, din rândul cărora s-a înregistrat un singur vot împotrivă, în timp ce grupul reprezentanţilor PDL şi PPDD s-a abţinut.

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Schimbare la TV! După Antena 1, încă un post din România va transmite meciurile de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Rezolvare subiecte matematică Evaluarea Națională 2026. Cerința care i-ar putea departaja pe elevii foarte bine pregătiți
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul lui Emil Gânj. Criminalist: „Probabil că și-a luat viața”
iamsport.ro
BREAKING | Gigi Becali a mai dat un jucător afară de la FCSB! Fotbalistul mai avea un an de contract, dar tocmai a semnat rezilierea
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?