Orban, după refuzul preşedintelui: Nu putem da acte normative ca să-i găsim un loc de muncă Liei Olguţa Vasilescu

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, afirmă că a auzit că Guvernul vrea să dea o ordonanţă de urgenţă pentru a o numi pe Olguţa Vasilescu ministru, în contextul în care numirea acesteia la Dezvoltare a fost respinsă din nou de şeful statului. "Cred că guvernarea prin acte normative cu dedicare personală trebuie să înceteze. Nu putem da acte normative ca să-i găsim un loc de muncă lui Olguţa Vasilescu", spune Orban, citat de news.ro.
Romania TV
07 feb. 2019, 13:13
Orban, după refuzul preşedintelui: Nu putem da acte normative ca să-i găsim un loc de muncă Liei Olguţa Vasilescu

„Nu ştiu de a fost nevoie să fie retrimisă propunerea, în condiţiile în care preşedintele Iohannis a refuzat numirea doamnei Vasilescu. Să vină cu alţi candidaţi. Am mai spus o dată. Am auzit o declaraţie că Guvernul vrea să dea OUG ca să o pună pe Olguţa Vasilescu ministru. Cred că guvernarea prin acte normative cu dedicare personală trebuie să înceteze. Nu putem da acte normative ca să-i găsim un loc de muncă lui Olguţa Vasilescu. Cum ar arăta OUG pentru găsirea unui loc de muncă pentru Olguţa Vasilescu. Trebuie să înţeleagă că trebuie să vină cu altă propunere, de preferinţă cu un om care să aibă expertiză în domeniu, care să cunoască cu adevărat problematica şi care să aibă capacitatea să rezolve problemele grave care există în domeniul de activitate”, a declarat Ludovic Orban.

De asemenea, Orban a fost întrebat dacă Vasilescu ar fi singurul ministru care nu are experienţă în domeniul pe care îl conduce.

„În cazul de faţă preşedintele a folosit acest argument, deci acest argument chiar funcţionează în domeniu. Asta e o încăpăţânare a PSD-ului. Chiar nu găseşte PSD alţi candidaţi? Sigur, nu mai sperăm la niciun fel de candidat serios la vreun portofoliu ministerial după cei 71 de habarnişti cu care a populat conducerea ministerlor în ultimii doi ani şi ceva actuala guvernare. Să caute alt candidat şi, de preferinţă, premierul să îl şi consulte pe preşedinte înainte de a formula o propunere privitor la acest candidat şi la condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească acest candidat”, a spus Orban.

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis joi premierului motivele pentru care refuză numirea Liei Olguţa Vasilescu la Ministerul Dezvoltării, printre acestea numărându-se faptul că aceasta „nu are pregătirea de specialitate necesară în niciunul dintre domeniile care fac obiectul de activitate al ministerului pentru care este propusă”. „De asemenea, din aceeaşi documentaţie constat că doamna Lia-Olguţa Vasilescu nu are experienţa în materie necesară promovării şi gestionării politicilor publice guvernamentale la nivel naţional în domeniul complex al dezvoltării regionale şi administraţiei publice”, mai spune preşedintele, reproşându-i acesteia şi „declaraţiile controversate, atacurile la persoană virulente, limbajul folosit în comunicările publice, presiunile asupra justiţiei”.

Lia Olguţa Vasilescu a anunţat că depune plângere penală pentru abuz în serviciu împotriva preşedintelui Klaus Iohannis, după ce a respins numirea ei la Ministerul Dezvoltării. Ea critică argumentele preşedintelui împotriva numirii sale, calificându-le drept staliniste şi susţinând că are mai multă experienţă decât acesta.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit de unde are Bîrligea cele două oferte și ce sumă cere: „Joacă, bă, măcar pentru iubita ta!”. Exclusiv
Capital.ro
Unde ajung banii opriți lunar pentru Pilonul II de pensii și cum poți afla suma strânsă
Playtech.ro
ANM anunță o lună august neobișnuită. Ce regiuni vor avea cele mai mari abateri de la normal
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
O nouă mișcare seismică în România! Zona care s-a cutremurat azi-noapte
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România