Orban: PNL stă bine în sondaje

Preşedintele Partidului Naţional Liberal, Ludovic Orban, susţine că formaţiunea politică pe care o conduce nu a scăzut în preferinţele electoratului, el afirmând că, în general, sondajele de opinie care sunt date publicităţi au rolul de manipula. "Partidul Naţional Liberal stă bine în sondaje şi cei care dau publicităţii sondajele urmează să creeze această percepţie că Partidul Naţional Liberal a scăzut", afirmă liderul liberal, citat de news.ro.
Romania TV
14 iun. 2020, 19:12
Orban: PNL stă bine în sondaje

„Contrazic această informaţie (conform căreia PNL a scăzut în sondajele de opinie – n.r.). În general, se dau publicităţii sondaje de opinie cu scopul de a manipula. Partidul Naţional Liberal stă bine în sondaje şi cei care dau publicităţii sondajele urmează să creeze această percepţie că Partidul Naţional Liberal a scăzut. Partidul Naţional Liberal, în condiţii extrem de dificile, suntem un Guvern monocolor, avem o bază parlamentară fragilă şi ne confruntăm cu o situaţie cu care nu s-a confruntat nimeni – epidemie, criză economică, secetă – situaţie extrem de dificilă la care a fost nevoie de răspunsuri foarte consistente şi foarte rapide. Cred că ne-am făcut datoria, am salvat vieţi, am salvat locuri de muncă”, a declarat Ludovic Orban duminică seară, într-o emisune la B1 Tv.

Întrebat dacă PNL se află în negocieri cu alte formaţiuni de dreapta pentru alegerile locale, preşedintele liberal a amintit susţinerea pentru Nicuşor Dan la Primăria Capitalei, precizând că nu se pune problema unei alianţe cu USR sau Mişcarea Populară la nivel naţional pentru alegerile locale.

„Nu la nivel naţional. În alegerile locale contează foarte mult persoana candidatului. Nicuşor Dan cunoaşte bine problemele Bucureştiului. El este dedicat acestei poziţii de primar general de o bună perioadă de timp, are nevoie şi de un suport politic foarte solid, cu atât mai mult cu cât pare că Firea plânge şi pe la Pro România, plânge şi pe la ALDE în căutare de sprijin”, a mai afirmat liderul PNL.

 

Cel mai recent sondaj realizat în Bucureşti după criza de coronavirus a fost publicat de Centrul de Sociologie Urbană şi Regională (CURS). Cercetarea sociologică arată o luptă strânsă între PNL și PSD pentru întâietate, dar și un joc foarte interesant în lupta pentru funcția de primar general al Capitalei.

Potrivit datelor PNL și PSD împart primul loc cu câte 30 de procente fiecare. Ele sunt urmate la mare distanță de Alianța 2020 USR+PLUS cu 17%, PMP cu 7%, Pro România cu 6% și ALDE cu 5%.

Citeşte şi: Traian Băsescu, soluţia pentru a pune capăt scandalului PSD – PNL privind starea de alertă. „Se poate rezolva în 30 de minute”

Întrebați cu cine ar vota în cazul în care s-ar forma două mari alianțe pentru a-i susține pe Gabriela Firea (STÂNGA) și Nicușor Dan (DREAPTA) în lupta pentru Primăria Generală a Capitalei, 44% susțin că ar vota pentru actualul primar general, în timp ce 40 ar pune ștampila pe candidatul susținut de PNL.

Sondajul a fost realizat în perioada 2-12 iunie pe un eșantion reprezentativ de 850 de respondenți cu o marjă de eroare de 3,4% la un nivel de încredere de 95% prin Computer Assisted Tepelhone Interviewing.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Avocatul lui Djokovic rupe tăcerea în scandalul pariurilor pe cartonaş galben: „O înscenare! CFR Cluj şi Neluţu Varga vor să-i rupă contractul? Damjan este nevinovat!” Exclusiv
Capital.ro
Regula RAR. Mașinile care pot pica ITP-ul. Ce șoferi trebuie să înlocuiască obligatoriu rezervorul după 10 ani
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?