Orban ramâne în continuare oaia neagră în UE! Liderii Europei vor noi sancţiuni împotriva Rusiei, în timp ce Viktor Orban cere eliminarea lor!

Adresându-se partidului de guvernământ Fidesz, Viktor Orban a subliniat că, dacă sancțiunile împotriva Rusiei ar fi ridicate, prețurile ar scădea la jumătate, inflația va scădea, economia europeană se va redresa și va evita o recesiune iminentă.
Daniel Spătaru
22 sept. 2022, 11:27
Orban ramâne în continuare oaia neagră în UE! Liderii Europei vor noi sancţiuni împotriva Rusiei, în timp ce Viktor Orban cere eliminarea lor!

Viktor Orban a menționat că la începutul verii, politicienii au promis că sancțiunile vor afecta Rusia şi nu se vor întoarce împotriva poporului european. Cu toate acestea, de atunci a devenit tot mai clar că a doua variantă este cea adevărată.

Sancțiunile de la Bruxelles au împins Europa într-o criză energetică”, a scris Orban pe rețelele de socializare după întâlnirea partidului, scrie Magyar Nemzet, preluat de Bloomberg.

Purtătorul de cuvânt al guvernului, Zoltan Kovacs, a confirmat comentariile într-un răspuns transmis prin e-mail către Reuters.

Citeşte şi Polonia sare în Apărarea Ungariei. Acuză Comisia Europeană că inventează probleme pentru a forța îndepărtarea Guvernului Viktor Orban: „Ne vom opune cu toată forța!”

Orban, un critic dur al sancţiunilor UE împotriva Moscovei din cauza invaziei acesteia în Ucraina, a făcut aceste remarci în cadrul unei reuniuni cu uşile închise a membrilor partidului său, miercuri, înainte de începerea sezonului politic de toamnă. Fără a oferi o sursă, Magyar Nemzet l-a citat pe Orban cu declaraţia că sancţiunile UE au dus la creşterea preţurilor la gaze şi a inflaţiei, iar dacă aceste măsuri ar fi eliminate, preţurile la gaze ar scădea imediat cu 50%, iar inflaţia ar scădea şi ea.

Citeşte şi Ungaria se apără, după ce liderii UE au etichetat statul condus de către Viktor Orban drept „nedemocratic”: „E jignitor pentru maghiari!”

Fără sancţiuni, Europa şi-ar putea recăpăta puterea şi ar putea evita o recesiune iminentă, a declarat Orban, reiterând poziţia sa anterioară potrivit căreia sancţiunile afectează mai mult Europa decât Rusia.

În iulie, Orban a declarat că UE „şi-a tras un glonţ în plămâni” prin sancţiunile economice nechibzuite impuse Rusiei, care, dacă nu sunt retrase, riscă să distrugă economia europeană, aminteşte Reuters.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cristi Borcea, multimilionar încă de pe vremea lui Ceaușescu. Dezvăluri incredibile ale lui Mitică Dragomir: „Avea trei metri cubi de bancnote!”
Capital.ro
Transportul aerian de cargo crește într-un ritm accelerat. Aeroporturile din București, Cluj și Timișoara domină piața
Playtech.ro
Cum să ai cu 4 grade mai puțin în casă fără să pornești aerul condiționat. Detaliul de la fereastră care poate face diferența
Adevarul
Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Horoscop 22 iunie. Ziua în care se încheie mai multe capitole importante pentru nativi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?