Orban, schimb de replici cu Vela pe tema clanurilor: „Fiţi cu ochii pe ei şi nu numai cu ochii”

Premierul Ludovic Orban a avut un schimb de replici cu ministrul de Interne Marcel Vela, în timpul şedinţei de guvern, pe tema clanurilor luptei împotriva clanurilor interlope. 
Romania TV
14 aug. 2020, 16:37
Orban, schimb de replici cu Vela pe tema clanurilor:

„Vreau să vă încurajez să transmiteţi Poliţiei, Jandarmeriei că trebuie să intensifice lupta împotriva grupurilor infracţionale, împotriva clanurilor interlope, fără menajamente, toleranţă zero faţă de infracţionalitate”, a spus Orban.

La răspunsul „Am înţeles domnule prim-ministru. Suntem cu ochii pe ei” al lui Vela, Orban a replicat „Fiţi cu ochii pe ei. Dacă nu mai vă uitaţi la ei, vă daţi seama că… Trebuie să fiţi cu altceva pe ei”.

Ministrul de Interne a adăugat că şi cu legea şi a completat spunând că a dispus mai multe controale.

„Am demarat mai multe controale şi chiar la nivelul municipiului Bucureşti este trimis Corpul de Control al ministrului pentru a clarifica unele aspecte care au fost scoase în evidenţă în ultima perioadă”, a mai spus ministrul de Interne.

Orban a mai cerut să se facă o evaluarea la nivelul secţiilor de poliţie.

„Adică la nivelul secţiilor de poliţie se face legătura directă trebuie făcută o evaluare foarte serioasă. Aveţi structuri care au capacitatea de a face aceste evaluări şi de a stabili foarte clar unde sunt necesare schimbări”, a mai afirmat Orban.

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a cerut Corpului de Control să facă un control de îndată la Poliţia Capitalei pentru a verifica veridicitatea datelor prezentate de şeful Serviciului Grupări Infracţionale Violente şi pentru a dispune măsurile legale care se impun. Şeful Serviciului Grupări Infracţionale Violente, Andrei Marius, a afirmat că ofiţerii ar fi fost presaţi să renunţe la unele anchete, iar clanurile din Capitală au oameni infiltraţi în politică şi Poliţie.

Citeşte şi: Guvernul adoptă azi rectificarea bugetară şi prelungirea stării de alertă cu 30 de zile. Priorităţile de pe ordinea de zi

DailyBusiness
Viscolul paralizează sudul și estul țării. Autostrăzi și drumuri naționale închise
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Şumi, verdict dacă FCSB ratează play-off-ul: „Dezastru! Cel mai rău rezultat din ultimii 10 ani”
Capital.ro
Viața la bloc. Situația în care vecinii îți pot intra în casă, chiar dacă nu ești prezent. Se face proces-verbal, semnat de toți
Playtech.ro
Trebuie sau nu să speli lenjeria de pat nouă înainte de folosire: Ce spun specialiștii
Adevarul
Tensiuni în cercul apropiaților lui Putin. Un oligarh de top s-a plâns de izolarea totală a Rusiei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mbappe și "numărul 25 de la Benfica": ”Nu merită să-i pronunț numele! Am auzit clar ce a spus, de cinci ori” 
MediaFlux
Premierul Bolojan anunță creșterea vârstei de pensionare. Domeniile vizate de reforma ”inevitabilă”
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat