OSCE acuză vicierea numărării voturilor în Rusia

Alegerile legislativele din Rusia, câştigate de Rusia Unită, partidul de guvernământ, au fost marcate de "încălcări frecvente" ale procedurilor de numărare a voturilor, inclusiv de introducerea de buletine suplimentare în urne", potrivit unui comunicat difuzat luni de Misiunea de observatori ai Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE).
Romania TV
05 dec. 2011, 11:38
OSCE acuză vicierea numărării voturilor în Rusia

„Votul a fost bine organizat, dar calitatea procesului s-a deteriorat considerabil în timpul numărării voturilor, caracterizată prin încălcări frecvente ale procedurii, inclusiv prin indicii serioase cu privire la umplerea urnelor”, a indicat OSCE, relatează de Agerpres.

Potrivit organizaţiei, „concurenţa politică a fost limitată şi neechitabilă” în timpul campaniei, subliniind de asemenea „lipsa independenţei” autorităţilor electorale şi mass-media.”În pofida acestor neajunsuri”, remarcă organizaţia cu sediul la Viena, „alegătorii şi-au putut exercita dreptul de a-şi exprima alegerea”.

„Schimbări sunt necesare pentru ca voinţa poporului să fie respectată”, a spus unul din responsabilii Misiunii de observatori OSCE, Petros Efthymiou, într-un comunicat. „Am observat în special interferenţa statului la toate nivelurile vieţii politice, lipsa de condiţii necesare unei concurenţe loiale şi absenţa unei mass-media independente”, a mai adăugat el.

Rusia Unită, partidul premierului Vladimir Putin, a câştigat alegerile parlamentare de duminică cu o majoritate absolută în Duma de Stat (camera inferioară a parlamentului federal), obţinând 238 mandate dintr-un total de 450, ceea ce reprezintă un scor important, dar totuşi un recul de 15 % faţă de rezultatele din 2007.

Mass-media independentă şi organizaţia neguvernamentală rusă Golos, de monitorizare a alegerilor, au semnalat numeroase fraude de-a lungul zilei de duminică, în ziua alegerilor. Comisia Electoral Centrală a Rusiei a apreciat, însă, că nu s-a produs nicio fraudă electorală notabilă.

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Afecțiunea cu care se confruntă soția lui Florinel Coman. Ioana a dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
Obligație pentru asociațiile de proprietari și persoanele fizice. Regulă pentru spațiile verzi din jurul blocurilor. Anunț de la primărie
Playtech.ro
Cât costă să ridici un garaj din cărămidă sau BCA? Costurile complete
Adevarul
Atac din umbră: dronele făcute în garaje ucrainene zguduie Siberia
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Fără milă! L-a făcut țăndări pe Edi Iordănescu în direct: ”Zero barat! Mare sculă ești, ai luat cea mai bună echipă din Polonia și ai făcut-o de râs”
MediaFlux
1.281 de lei la pensie. Cine primește și cum se calculează punctele de stabilitate
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai