OSCE: Alegerile din SUA au fost organizate profesionist, în pofida unor „îngrijorări reale”

Procesul electoral american a fost gestionat "în mod profesionist", dar rămân "îngrijorări reale" cu privire la problemele legate de accesul la vot sau transparenţa finanţării electorale, a apreciat miercuri Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), relatează AFP.
Romania TV
08 nov. 2012, 06:46
OSCE: Alegerile din SUA au fost organizate profesionist, în pofida unor

Dacă „procesul electoral se bucură de o încredere publică la nivel extins”, „există îngrijorări reale cu privire la probleme cum ar fi dreptul de vot, exactitatea listelor electorale, transparenţa finanţării, procedurile de renumărare şi accesul observatorilor internaţionali”, a considerat şeful misiunii OSCE, Daan Everts.

Mobilitatea americanilor creează de exemplu probleme privind dubla înregistrare pe listele electorale în diferite state. Invers, aproximativ 50 de milioane de americani dintr-o populaţie de 237 de milioane de alegători nu s-au înscris pe listele electorale, potrivit OSCE.

În unele state, accesul la vot nu este permis delincvenţilor care şi-au ispăşit pedeapsa, ceea ce contravine normelor internaţionale, a subliniat organizaţia.

Problema foarte politică a identificării alegătorilor în timpul votului, care a generat polemici în câteva state este, de asemenea, o sursă de îngrijorare, între necesitatea de a evita fraudele şi cea de a facilita accesul la vot.

În plus, procedurile de renumărare din unele state nu sunt încă puse la punct, la 12 ani după episodul dezastruos din Florida, în 2000.

Everts nu a nominalizat statele unde se concentrează problemele, acestea variind de la un teritoriu la altul.

În ceea ce priveşte accesul observatorilor în birourile de vot, după ameninţările Texasului de a-i urmări în justiţie, legea locală considerând acţiunea OSCE drept o ingerinţă, şeful misiunii a vrut să calmeze spiritele.

„Nu suntem o hoardă de invadatori ai ONU veniţi de pe altă planetă”, a zâmbit el, amintind că OSCE a fost prezentă „la invitaţia administraţia americane”.

Dar din 33 de state în care observatorii au vrut să meargă, opt i-au împiedicat (Alabama, Florida, Iowa, Michigan, Mississippi, Ohio, Pennsylvania şi Texas), iar două (Alaska şi Tennessee) le-au oferit un acces limitat, refuzat de OSCE.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă un șnițel de pui cu cartofi prăjiți la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Prețul e foarte bun pentru mulți români
Capital.ro
Plăcuțele de înmatriculare care expiră. Proprietarii trebuie să le înlocuiască până în martie 2026
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră despre taxe și impozite în 2026. Promisiunea premierului Bolojan pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil