Pacient de 43 de ani, diagnosticat cu gripă, a murit la Sibiu

Un pacient în vârstă de 43 de ani, cu diagnostic de gripă confirmat de analizele de laborator a decedat la Spitalul Judeţean Sibiu.
Filip Stan
27 ian. 2020, 07:31
Pacient de 43 de ani, diagnosticat cu gripă, a murit la Sibiu

„Vă informăm că pacientul în vârstă de 43 de ani pentru care analizele de laborator la Institutul Cantacuzino au confirmat prezenţa virusului gripal şi care a fost internat în carul Secţiei Clinice ATI a SCJU Sibiu a decedat. Decesul a avut loc în data de 26 ianuarie, în urma unui stop cardio-respirator neresuscitabil”, anunţă unitatea medicală.

Ministerul Sănătăţii suplimentează cu încă 35.000 număr de doze de vaccin gripal pentru persoanele cu risc

Medicii precizează că pacientul a fost internat în data de 12 ianuarie fiind diagnosticat cu gripă. „Evoluţia sa a fost una defavorabilă, pacientul fiind ventilat mecanic. Stare sa s-a agravat, prezentând insuficienţă multiplă de organe şi sisteme care au cauzat stopul cardio-respirator”, menţionează reprezentanţii spitalului.

În perioada 24.01 – 26.01 inclusiv, în cadrul Secţiei Clinice Boli infecţioase au fost consemnate 10 cazuri de suspiciune de gripă pe baza testelor rapide, din care 4 persoane au fost internate. De asemenea, au mai fost internate 10 persoane cu suspiciune de gripă pe baza diagnosticelor clinice. Pacienţii sunt stabili şi sub tratament, internaţi în cadrul secţiei Boli Infecţioase.

Acesta ar fi al patrulea deces provocat de grupă, după ce săptămâna trecută Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT) anunţa 3 decese provocate de gripă, în judeţele Argeş, Dâmboviţa şi Hunedoara.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
”M-ai convins. Ești cel mai bun din lume”. L-a acuzat pe Messi că i-a ”furat” Balonul de Aur, apoi a realizat cât de uriaș e argentinianul
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru aceste plăți în numerar. Transferul bancar și cardul devin obligatorii de la 1 iulie. Unde se aplică
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți