Pacienţii din Bergamo infectaţi cu COVID 19 rămân cu ochii deschişi, de frică să nu adoarmă şi să nu se mai trezească

Sute de pacienţi infectaţi cu COVID 19 sunt internaţi în spitalul Papa Givanni XXII din Bergamo, cel mai lovit de epidemie oraş din Italia.
Romania TV
31 mart. 2020, 06:01
Pacienţii din Bergamo infectaţi cu COVID 19 rămân cu ochii deschişi, de frică să nu adoarmă şi să nu se mai trezească

„Nu sunt doar bătrâni. Sunt și foarte mulți tineri cărora le este foarte greu să respire”, mărturisește medicul Massimiliano De Vecchi pentru La Repubblica, citat de Observator.tv.

Pentru ei, ziua de mâine este departe. Au de dus o luptă de supraviețuire cu ziua de azi.

De Vecchi spune că nu a văzut niciodată, pe holurile spitalului, atâtea tărgi cu oameni morți. Spune că multora dintre cei care luptă pentru viața lor le este frică să închidă ochii. Îi țin deschiși pentru că se tem că adorm și nu se mai trezesc.

„Nu am mai văzut atât de multe persoane care mor fără să spună un cuvânt. Sunt bătrân. Când eram student, credeam că medicina are putere”, a declarat Massimiliano De Vecchi.

În Bergamo, 170 de sicrie cu rămășițele celor care au murit în ultimele zile din cauza epidemiei de coronavirus așteaptă să fie transferate în localități din afara regiunii, pentru a fi incinerate.

Luni seară, Italia a anunțat un nou bilanț înfricoșător.

În 24 de ore s-au înregistrat 812 morți, bilanțul total al deceselor ridicându-se la 11.591.

Citeşte şi: Pandemie CORONAVIRUS. Austria aduce îngrijitoare pentru bătrâni din România şi Bulgaria

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce se ascunde în spatele panourilor misterioase apărute în București în care mămicile sunt încurajate să refuze cezariana: „Este infracțiune”. Opiniile medicilor
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
România schimbă radical piața second-hand: limită de două mașini pe an și reguli dure pentru importuri
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
CTP a înțeles, la final, cine a fost Mircea Lucescu cu adevărat: ”M-am întrebat care este explicația”
MediaFlux
De ce coacem cozonac și pască în această perioadă. Credințe de Paște
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj