Al doilea pacient ars pe masa de operaţie la Spitalul Floreasca, audiat de poliţişti

Al doilea pacient ars pe masa de operație a Spitalului de Urgență Floreasca, în luna martie a anului 2019, a fost chemat la audieri. Bărbatul de 68 de ani suferise o operație pentru extirparea unei tumori, în timpul căreia s-au aprins dezinfectanții. Incidentul, spun sursele România TV, nu a fost consemnat în documente.
Romania TV
08 ian. 2020, 14:35
Al doilea pacient ars pe masa de operaţie la Spitalul Floreasca, audiat de poliţişti

Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 s-a sesizat din oficiu și a deschis dosar penal în cazul acestui pacient. „La data de 08.01.2020, pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 1 Bucureşti a fost înregistrat un alt dosar penal având ca obiect sesizarea din oficiu privind faptul că, în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Bucureşti, un pacient care a fost operat în luna martie 2019 în sala de operaţii pentru bolnavi cronici a suferit arsuri în timpul intervenţiei chirurgicale”, se arată într-un comunicat de presă.

În cazul pacientului de 68 de ani s-a dispus începerea urmăririi penale in rem pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă. La Poliţie nu a fost depusă nicio plângere după incidentul din martie 2019, reclamaţia a fost făcută abia după ce cazul femeii arse pe masa de operaţii de la Floreasca a fost făcut public.

Potrivit ministrului Sănătății, Victor Costache, incidentul din 2019 se află în atenția Ministerului Sănătății și se fac verificări și în acest caz.

În urma cercetării administrative efectuate de conducerea spitalului, s-a decis demiterea chirurgului Mircea Beuran din funcţia de şef al Secţiei Clinice de Chirurgie III, pentru nerespectarea obligaţiilor din contractul de administrare, dar şi sancţionarea spitalului cu suma de 30.000 de lei pentru neregulile găsite.

Citește șiDosar penal în cazul celui de-al doilea pacient ars pe masa de operaţii a Spitalului Floreasca

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Sofia Vicoveanca, primele declarații de când s-a externat din spital! Artista a suferit un infarct
Fanatik.ro
Românul care a fost pe stadion la Senegal – Maroc, șocat de ce a putut să găsească la finala Cupei Africii pe Națiuni: „Merge peste tot, dar n-a văzut așa ceva până acum”
Capital.ro
Secretul succesului lui Călin Georgescu. Traian Băsescu a analizat tot: Un șarlatan carismatic, care a știut să-i păcălească
Playtech.ro
Când poţi retrage banii din Pilonul III de pensii: peste un milion de români sunt înscrişi
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Decizie radicală la Ministerul Muncii, după majorările de taxe. Ce se va întâmpla cu impozitarea progresivă
stirilekanald.ro
Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend