Pandemie coronavirus – Mai mult de 180.000 de decese în lume

Statele Unite au înregistrat cele mai multe victime - 45.153, înaintea Italiei (25.085), Spaniei (21.717), Franţei (21.340) şi Regatului Unit (18.100).
Romania TV
22 apr. 2020, 18:11
Pandemie coronavirus - Mai mult de 180.000 de decese în lume

Pandemia de coronavirus a cauzat moartea a 180.000 de persoane în lume, dintre care aproape două treimi în Europa, de la apariţia sa în Chian, în decembrie, potrivit unui bilanţ stabilit de AFP din surse oficiale.

În total, 180.289 de decese au fost înregistrate în lume pentru 2.596.383 de cazuri, dintre care 112.848 în Europa (1.263.802 de cazuri), continentul cel mai afectat.

Coronavirus în Franţa – 544 de noi decese în ultimele 24 de ore

Oficialii francezi au anunţat, miercuri, 544 de noi victime în raport cu numărul de marţi, potrivit lui Jérôme Salomon, director în Ministerul Sănătăţii, citat de AFP.

Bilanţul total al deceselor este de 21.340 de la începutul epidemiei, dintre care 13.236 înregistraţi în spitale şi 8.104 în unităţi sociale şi medico-sociale.

În prezent, în spitale sunt internaţi 29.741 de oameni, cu 1.619 în plus în ultimele 24 de ore.

Sunt 5.218 persoane în stare gravă, la Terapie Intensivă, cu aproape 2.000 mai puţin decât acum două săptămâni.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
“Gică Hagi poate să facă minuni la naționala României!” Ce jucători noi ar putea fi selecționați
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
Cum l-au extras comandourile SEAL pe pilotul american rănit în Iran, de la 2.100 de metri altitudine: strategia secretă a CIA
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Biserica din Ierusalim va fi închisă de Paște pentru credincioși. Anunț important!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj