Panică în nordul statului Chile, după un cutremur de 6,1 grade

Un cutremur cu magnitudinea de 6,1 grade, produs miercuri seara în nordul Chile, a generat panică printre locuitori, deşi oficial nu există informaţii despre posibile distrugeri sau victime umane, relatează ABC, relatează Agerpres.
Romania TV
08 dec. 2011, 07:14
Panică în nordul statului Chile, după un cutremur de 6,1 grade

Potrivit datelor Institutului geografic de pe lângă Universitatea din Chile, epicentrul mişcării telurice a fost localizat la 104 km de oraşul Caldera de pe coasta Pacificului, la o adâncime de 30 de kilometri.

Posturile de radio locale informează că mulţi chilieni, care se aflau în acel moment în centre comerciale pentru cumpărăturile de Crăciun, au ieşit în fugă pe străzi în căutarea unor spaţii deschise, aşteptând producerea unor noi replici.

La începutul anului trecut, un cutremur puternic cu magnitudinea de 8,8 grade a zdruncinat nordul Chile, făcând peste 800 de morţi.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Cum a reușit un influencer să piardă 4 milioane de dolari într-o săptămână pe partidele de la Cupa Mondială. Pe ce meciuri a pariat
Capital.ro
Pensie 2026. Pensionarii care trebuie să depună cerere pentru bani în plus. Casa de Pensii nu face automat recalcularea
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Alba Iulia, după ce a fost aruncată câțiva metri de o mașină. Tragedia a avut loc pe trecerea de pietoni
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?