Panică la un motel din Vâlcea. Mai mulţi turişti s-au intoxicat cu clorul folosit pentru dezinfectarea spaţiilor de cazare

Au fost clipe de panică la un motel din judeţul Vâlcea. Mai mulţi turişti s-au intoxicat cu clorul folosit pentru dezinfectarea spaţiilor de cazare.
Filip Stan
11 feb. 2022, 17:48
Panică la un motel din Vâlcea. Mai mulţi turişti s-au intoxicat cu clorul folosit pentru dezinfectarea spaţiilor de cazare

Panică la un motel din judeţul Vâlcea. Şase persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce s-au intoxicat cu clorul folosit pentru dezinfectarea camerelor.

Panică la un motel din Vâlcea. Mai mulţi turişti s-au intoxicat cu clor

Incidentul s-a petrecut, joi, în localitatea Milcoiu. Șase dintre turiștii cazaţi în motelul de pe DN7 au început să se simtă rău, acuzând probleme respiratorii. Oamenii au sunat la 112, iar la scurt timp, echipajele de urgență au intervenit.Victimele au primit îngrijiri medicale, însă nu au avut nevoie să fie duse la spital.

Citeşte şi Mai mulți copii s-au INTOXICAT cu clor la piscina unui complex din Mamaia

„Angajaţii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă General Magheru  Vâlcea au fost solicitaţi în data de 10 februarie, în jurul orei 22:00, pentru acordarea de îngrijiri medicale mai multor persoane la un motel din localitatea Milcoiu, sat Tepşenari. Acestea acuzau stări de rău, în urma unei posibile intoxicări cu clor. Ajunşi la faţa locului, paramedicii SMURD şi membrii echipajului CBRN au constatat că este vorba de şase persoane adulte care se cazaseră la motel. Acestea erau conştiente, însă acuzau dificultăţi respiratorii”, a menţionat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Octavian Fulger, potrivit Adevărul.   

În urma cercetărilor, oamenii legii au descoperit că turiștii erau intoxicați cu clor, însă cu toate acestea, nici o lege nu a fost încălcată. Nivelul de clor măsurat în clădire era sub nivelul maxim admis.

Alertă totală la Bazinul Rapid. Aproape 20 de copii, intoxicați cu clor. Aceștia au avut nevoie de oxigen!

Fetiță intoxicată cu clor la piscina hotelului, dusă la spital cu ajutorul salvamontiştilor din cauza viscolului

O fetiţă de doar 5 ani s-a intoxicat cu clor, după ce a stat 40 de minute în piscina hotelului în care era cazată împreună cu familia ei. Copila a început să se simtă rău, având stări de vomă şi ameţeli.

Speriată, mama fetei a sunat imediat la 112 suspectând o intoxicaţie cu clor. Din cauza viscolului și a condițiilor meteo nefavorabile, ambulanța nu a reușit sa ajungă la hotel.

Fetiţa a fost salvată cu ajutorul echipelor de la Salvamont Muntele Mic. Aceştia au reuşit să o ducă pe copilă la ambulanţa care nu putea ajunge la hotel din cauza viscolului.

Copila era cazată împreună cu familia într-un hotel din localitatea Muntele Mic.

 

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție, Hagi! Viitoarea adversară a României a demis primul antrenor de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
De ce este recomandat să fotografiezi camera de hotel imediat după check-in. Gestul simplu care te poate scuti de probleme
Adevarul
Un premier care a „sabotat implementarea planurilor NATO”?
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ștefan este tânărul șofer de TIR care și-a pierdut viața pe o autostradă din Cehia, alături de un coleg de breaslă: „Vei rămâne mereu în inimile noastre”
iamsport.ro
Nu l-au lăudat pe Nicolae Ceaușescu și au plătit scump! Primă absurdă pentru calificarea la Mondialul din 1970: ”Puteai să faci vreun gest nasol?”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți