Pantagonul a pierdut urma a două miliarde de dolari din fondurile pentru Irak

Departamentul american al Apărării este incapabil să justifice folosirea a două miliarde de dolari din fondurile pentru Irak, din anii care au urmat declanşării ofensivei în 2003, potrivit raportului unui observator public american, dat publicităţii luni.
Romania TV
31 ian. 2012, 19:59
Pantagonul a pierdut urma a două miliarde de dolari din fondurile pentru Irak

Departamentul nu poate justifica folosirea a „aproximativ două treimi dintr-o sumă de circa trei miliarde de dolari din DFI (Fondul de Dezvoltare pentru Irak)”, potrivit raportului Biroului inspectorului general special pentru reconstrucţia Irakului (SIGIR).

Banii „au fost puşi la dispoziţia Departamentului Apărării de Guvernul irakian pentru plata unor contracte anterioare ale Autorităţii Provizorii a Coaliţiei (CPA, care a condus Irakul în 2003 şi 2004) înainte de desfiinţarea sa”, conform raportului.

Cea mai mare parte a acestor fonduri (2,8 miliarde de dolari) a fost depusă într-un cont bancar al Federal Reserve din New York, iar 217,7 milioane de dolari într-un seif de la Palatul prezidenţial din Bagdad.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
S-a întors norocul Craiovei! Avantaj uriaș pentru olteni la startul sezonului
Capital.ro
Viitorul premier al României. Călin Georgescu sau George Simion? Anunțul liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Să ajungă la vârf
Playtech.ro
Când devine periculoasă expunerea la soare. La ce ore este recomandat să stai la plajă vara și ce indică indicele UV
Adevarul
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Compania explică de ce elimină rutele
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Se află în vacanță în Grecia și susține că știrile despre peștele-iepure ar fi ”o mare vrăjeală”: ”Sunt goale plajele în România, de asta! Lumea poate să vină liniștită”
MediaFlux
Horoscop iulie. Patru zodii care dau lovitura în iubire. Venus intră în Leu și schimbă tot
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?