Parchetul General a clasat dosarul privind casele lui Iohannis

Parchetul general a clasat dosarul privind casele familiei Iohannis. Dosarul a fost deschis de procurorii Parchetului de pe lângă PÎCCJ ca urmare a unei plângeri depuse de Lumea Justiţie. 
Romania TV
12 feb. 2020, 08:39
Parchetul General a clasat dosarul privind casele lui Iohannis

Dosarul a fost clasat pe motiv că faptele au mai fost investigate (Art. 16, litera i din Codul de Procedură Penală). Acuzaţiile erau legate de modul în care Klaus și Carmen Iohannis a intrat în posesia unui imobil din Sibiu, închiriat unei bănci, precum şi pentru eventuala recuperare a sumelor încasate de cei doi din chirii.

Cuplul prezidențial a pierdut imobilul în 2015, în urma unui proces civil. Judecătorii au hotărât atunci că imobilul este al statului, deoarece proprietarul iniţial nu mai are moştenitori legali.

Actele pe baza cărora familia Iohannis a cumpărat casa în anii 90 au fost anulate, după ce s-a constatat că au fost întocmite în baza unui certificat de moştenitor falsificat.

Citește și: Klaus Iohannis, despre casele sale: Eu nu am nicio problemă nici în civil, nici în penal. Nu am avut niciodată un dosar penal

Soţia preşedintelui Klaus Iohannis, Carmen Iohannis, a fost audiată în dosarul caselor, la ICCJ, în data de 6 februarie 2019, informează România TV.

Carmen Iohannis a fost iniţial chemată la audieri în 15 noiembrie, însă a motivat că nu poate veni pentru că la data la care a fost citată va fi plecată alături de soțul său „în vizită de stat” în Marea Britanie.

Citește și: Klaus Iohannis are CINCI CASE. Cât câştigă şeful statului din chirii

Ulterior, Carmen Iohanis a fost citată pentru data de 10 decembrie. Atunci şi-a motivat absenţa cu adeverinţă medicală. Avocatul Primei Doamne a depus la Parchet documente care arată că soţia preşedintelui României nu se poate prezenta la audieri din cauze medicale.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
David Popovici, întâlnire neașteptată cu unul dintre cei mai importanți români. „Nu se uită niciodată”
Capital.ro
Noi reguli pentru șoferii pensionari. Schimbare la reînnoirea permisului de conducere
Playtech.ro
Pensia anticipată 2026. Câţi bani pierzi dacă vrei să ieşi la pensie mai devreme cu trei, patru sau cinci ani
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Radu Naum l-a auzit pe Gigi Becali și s-a enervat: ”Ce aveți în seara asta? Doamne ferește!”
MediaFlux
Cât de aproape suntem de recesiune. Ministrul Finanțelor dezvăluie scenariul cel mai negru
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat