Parlamentarii PNL votează împotriva proiectului PSD care dă liber la defrişarea pădurilor

Parlamentarii PNL vor vota împotriva propunerii legislative a PSD prin care 'se dă liber la defrişarea pădurilor', iniţiativă pe care o consideră 'un atentat la siguranţa naţională', transmite Agerpres.
Romania TV
16 iun. 2014, 15:58
Parlamentarii PNL votează împotriva proiectului PSD care dă liber la defrişarea pădurilor

‘La propunerea doamnei deputat Lucia Varga, fost ministru delegat pentru Ape, Păduri şi Piscicultură, membrii grupului parlamentar al PNL au hotărât, în unanimitate, să voteze împotriva propunerii legislative pentru modificarea şi completarea Legii nr.46/2008 cu modificările şi completările ulterioare privind Codul Silvic (Pl nr. L687/2013). Decizia a fost luată luni în cadrul şedinţei săptămânale de grup a deputaţilor liberali’, se arată într-un comunicat de presă al PNL.

Potrivit sursei citate, propunerea legislativă aparţine unui număr de 38 de parlamentari PSD şi PC şi reprezintă ‘un atentat la siguranţa naţională’, fiind un instrument prin care în România se vor defrişa fără limite suprafeţe însemnate din fondul forestier naţional.

‘Prin trecerea terenurilor forestiere respective în intravilan, sub pretextul dezvoltării unor proiecte de agrement, iniţiativa deschide calea abuzurilor în gestionarea unui patrimoniu naţional inestimabil. Apreciez că principala ţintă a defrişărilor vor fi pădurile din apropierea oraşelor, exact ‘plămânii verzi’ ai comunităţilor urbane. Mai mult ca sigur că dacă acest proiect va trece, pădurile Snagov şi Băneasa vor fi primele tăiate de rechinii imobiliari’, susţine Lucia Varga.

Ea a propus mobilizarea parlamentarii liberali şi a celor din Opoziţie pentru a vota împotriva acestei propuneri legislative atât în comisiile de specialitate, cât şi la votul final din plenul Camerei Deputaţilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
LIVE VIDEO tragere la sorţi turul 1 preliminar Europa League. U Cluj și-a aflat cei 6 posibili adversari. Anunțul UEFA
Capital.ro
 Una dintre cele mai puternice economii din lume majorează dobânda-cheie la cel mai ridicat nivel din 1995
Playtech.ro
Problema din locuință care a generat mii de dosare de daună. Mulți români s-au trezit cu pagube neașteptate
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece