Partidul AUR îl cheamă pe premierul Nicolae Ciucă să dea explicații în Parlament / Moțiune simplă pentru demiterea lui Eduard Novak, anunțată de către George Simion

Opoziția din Parlament, reprezentată de Partidul AUR, fierbe. Cel mai vocal politician din legislativ, critic vehement al Guvernului Nicolae Ciucă, a solicitat prezența premierului în fața Parlamentului reunit, pentru a explica în ce condiții a avut loc vizita președintelui Ungariei în țara noastră. 
Filip Stan
23 mai 2022, 17:19
Partidul AUR îl cheamă pe premierul Nicolae Ciucă să dea explicații în Parlament / Moțiune simplă pentru demiterea lui Eduard Novak, anunțată de către George Simion

Până acum, Nicolae Ciucă sau Klaus Iohannis nu au explicat românilor care a fost scopul vizitei președintelui Ungariei în țara noastră, un bun prilej pentru ca președintele AUR să abordeze un discurs în stilul caracteristic.

„În urma unei noi provocări venite din zona şovină maghiară, considerăm normal să îl invităm pe premierul Nicolae Ciucă în faţa Parlamentului şi în faţa opiniei publice, pentru a explica ce măsuri au fost luate în contextul vizitei aşa-zis private a preşedintelui Ungariei în România.

Vrem şi noi să ştim cine a asigurat paza preşedintelui Ungariei în toată această perioadă – dacă SPP şi celelalte instituţii ale statului român au fost implicate.

De asemenea, vrem să ştim de ce Ministerul Afacerilor Externe de la Bucureşti nu a reacţionat la discursul nepotrivit al preşedintelui Novak Katalin de la Alba Iulia”, a declarat George Simion, președintele AUR.

Vineri, președintele Ungariei, Katalin Novak, s-a întâlnit cu Kelemen Hunor (UDMR) la Cluj-Napoca.

 

Partidul AUR cere parlamentarilor să voteze pentru demiterea lui Eduard Novak din funcția de ministru al Sportului

 

De asemenea, Simion a anunțat că AUR a pregătit o moțiune simplă împotriva ministrului Sportului de la UDMR, Eduard Novak. Fostul sportiv s-a făcut remarcat în ultima vreme prin gafele sale pe bandă rulantă.

În ultimele zile, românii au cerut cu insistență demiterea ministrului Eduard Novak, pentru gesturile sale considerate insultătoare la adresa țării noastre. După ce jucătorii de hochei ai României au intonat imnul așa-zisului ținut secuiesc, ministrul a sărit în apărarea jucătorilor. Mai mult, invitat într-o emisiune TV, Novak nu a știut versurile imnului scris de către Andrei Mureșanu. Astfel, a preferat să râdă, sfidător.

În urma derapajelor lui Eduard Novak a reacționat și Ilie Năstase. Fostul mare campion l-a criticat dur pe ministrul UDMR.

Între timp, George Simion pregătește și suspendarea președintelui Klaus Iohannis.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România