Patriarhul Kiril, ambasadorul războiului în Europa. Biserica Ortodoxă Rusă cumpără imobile în apropierea bazelor militare din Norvegia

În ultimii ani, Biserica Ortodoxă Rusă a achiziționat mai multe proprietăți imobiliare în Norvegia, de-a lungul coastei, lângă bazele militare ale acestei țări.
Daniel Spătaru
19 oct. 2022, 12:13
Patriarhul Kiril, ambasadorul războiului în Europa. Biserica Ortodoxă Rusă cumpără imobile în apropierea bazelor militare din Norvegia

Unul dintre obiectivele cumpărate de Biserica Ortodoxă Rusă este o veche casă de rugăciune din Sereid (Municipiul Bergen) cu vedere la Haakonsvern, care este baza principală a Marinei Regale Norvegiene și cea mai mare bază navală din toate țările nordice. Potrivit datelor din registru, consultate de publicaţia Dagbladet, în 2016 clădirea a fost achiziționată de Patriarhia Moscovei.

Publicația notează că această casă de rugăciune este situată la 3 kilometri în linie dreaptă de Haakonsvern, iar de acolo cea mai mare parte a marinei norvegiene este clar vizibilă.

În 2017-2021, Biserica Ortodoxă Rusă a mai achiziționat câteva obiective în regiunea de coastă Rugalan. În mod special, în Stavanger se află parohia sfintei mari mucenice Irina, care se află la aproximativ 15 minute de mers pe jos de sediul JWC – Centrul Comun de Război al NATO.

Citeşte şi Guvernul Ungariei bagă bani în reclame care critică pedepsirea economică a Rusiei. Viktor Orban compară sancţiunile cu bombe, afişe au apărut în toată ţara VIDEO

În plus, Biserica Ortodoxă Rusă are imobile în Kirkenes, la câțiva kilometri de granița cu Rusia. Potrivit publicației Dagbladet, parohia reverendului Trifon Pechengski a fost achiziționată de biserică în 2015. Această zonă este cunoscută pentru legăturile sale strânse cu Rusia, mulți ruși trăind pe partea norvegiană a graniței. De asemenea, Biserica Ortodoxă Rusă are o clădire de biserică şi în Oslo – parohia Holgin. Serviciile au loc aici din 1996. Parohia are, de asemenea, o școală duminicală pentru copii, o clasă de pictură cu icoane și prelegeri despre Ortodoxie, în limbile rusă și norvegiană.

Alfa Sefland Winge efectuează cercetări privind infrastructura critică din punct de vedere social și pregătirea la Academia Navală Norvegiană şi spune că proprietățile deținute de ruși, cum ar fi Haakonsvern, pot fi o problemă. „Poate exista posibilitatea ca astfel de clădiri să fie folosite şi la altceva decât în ​​scopuri religioase„, spune ea. „Dacă vă imaginați întreaga gamă de măsuri posibile, atunci putem enumera întreruperea semnalelor, operaţiuni de ascultare, de aici se pot controla dronele, se poate oferi cazare persoanelor care cartografiază zona. Există o gamă largă de activități de topografie și posibile întreruperi care pot fi efectuate dintr-o astfel de bază„, mai afirmă Winge.

Citeşte şi „Vorbe dulci şi vodcă”. Silvio Berlusconi se laudă cu prietenia cu Putin şi dezvăluie ce cadou a primit de ziua lui de la preşedintele rus

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Naomi Osaka, adevărul despre conflictul cu Sorana Cîrstea, de la Australian Open: ”Sunt sinceră”
Capital.ro
UE a schimbat limitele pe permisul de conducere. Șoferii au dreptul să conducă noi mașini cu același permis categoria B
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day