Patricia Ţig a câştigat primul titlu din carieră la WTA Istanbul. A învins-o pe Eugenie Bouchard VIDEO

Patricia Țig a câștigat primul titlu WTA din carieră la turneul de tenis de la Istanbul. Românca aflată pe locul 88 în clasamentul WTA a învins-o, duminică, scor 2-6, 6-1, 7-6(4), pe canadianca Eugenie Bouchard (272 WTA), venită din calificări.

13 sept. 2020, 16:27

Eugenie Bouchard, fost număr 5 mondial şi finalistă la Wimbledon în 2014, a câştigat primul set cu 6-2, după doar 37 de minute de joc.

Patricia Ţig a revenit, însă, în meci, şi s-a impus în setul secund, cu 6-1, și a ajuns în postura de a servi pentru câștigarea titlului la 5-3 în decisiv, conform Hotnews.

Partida a fost prelungită, după ce românca a ratat şapte mingi de meci, însă s-a impus în tiebreak, scor 7-4.

Câţi bani a câştigat Patricia Ţig la WTA Istanbul

Pentru Ţig, aceasta a fost a treia finală WTA, după cele de la Baku (2015) şi Bucureşti (2019). Românca mai are în palmares un titlu WTA 125K, în 2019, la Karlsruhe.

Titlul de la Istanbul îi aduce Patriciei Țig un premiu în valoare de 25.000 de dolari și 280 de puncte în clasamentul WTA (va urca până pe locul 58, cea mai bună clasare din carieră).

Eugenie Bouchard rămâne cu un singur titlu WTA în palmares (Nurnberg, 2014). Ea a mai pierdut alte cinci finale: Osaka (2013), Wimbledon, Wuhan (2014), Kuala Lumpur și Hobart (2016). Bouchard va fi recompensată pentru parcursul de la Istanbul cu 14.000 de dolari şi 180 de puncte (va ocupa locul 163).